GeriEkonomi Yurt-Kur el uzattı, 55 bin kişi ‘borcumu öderim’ dedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yurt-Kur el uzattı, 55 bin kişi ‘borcumu öderim’ dedi

Yurt-Kur el uzattı, 55 bin kişi ‘borcumu öderim’ dedi
refid:12229243 ilişkili resim dosyası

Yurt-Kur Genel Müdürü Hasan Albayrak, 14 Temmuz’dan bugüne kadar 55 bin kişinin borcunu yeniden yapılandırma kapsamında ödemek üzere başvuruda bulunduğunu açıkladı.

YÜKSEK Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (Yurt-Kur) Genel Müdürü Hasan Albayrak, Yurt-Kur’dan aldıkları öğrenim ve katkı kredisi geri ödemesini çeşitli sebeplerden dolayı yapamayanların borçlarının yeniden yapılandırıldığını hatırlatarak, yeniden yapılandırma başvurularının kabul edilmeye başladığı 14 Temmuz’dan itibaren yaklaşık 55 bin kişinin bu imkandan yararlandığını bildirdi. Albayrak, 1984’ten bu yana Yurt-Kur’dan katkı ve öğrenim kredisi alan ancak çeşitli sebeplerden dolayı borçlarını ödeyemeyen kişilerin borçlarının yapılan yasal düzenlemeyle yeniden yapılandırılmasının sağlandığını hatırlattı.

1 milyonu aşkın borçlu

Kuruma bu şekilde borcu bulunan kişi sayısının 1 milyonu aştığını ve kredi borçlarının yeniden yapılandırılması için başvuruların kabul edilmeye başladığı 14 Temmuz’dan itibaren yaklaşık 55 bin kişinin borçlarını ödemek için müracaat ettiğini kaydeden Albayrak, “1 milyon 41 kişinin haciz kıskacında olmasına gönlümüz razı olmazdı. Bu yasadan mutlaka faydalanılmalı” dedi. Albayrak, yeni yasal düzenlemeyle kredi borçlularına, başvuru süresi içinde borcun tek seferde ödemesi durumunda, gecikme zammının yüzde 75’inin, borcun 12 ay eşit taksitler halinde ödenmesi halinde gecikme zammının yüzde 50’sinin silinmesi kolaylığı getirildiğini belirtti.

24 ve 36 ayda ödeme

Düzenlemeyle ayrıca kredi borcunun 24 veya 36 eşit taksitle ödenmesine de imkan tanındığına işaret eden Albayrak, bu ödeme yollarının seçilmesi halinde de sırasıyla gecikme zammının yüzde 25 ve yüzde 10’unun silineceğini söyledi. Albayrak, kurum tarafından bugüne kadar takibe alınmış toplam 1 milyar 628 TL borç olduğunu da bildirdi. Kurum olarak öncelikli görevlerinin öğrencilere daha iyi bir eğitim ortamı sağlamak olduğunu ifade eden Albayrak, modern yurtları onların hizmetine sunmak için çalıştıklarını kaydetti. Albayrak, halen ülke genelinde kuruma bağlı toplam 216 bin 813 kişi kapasiteli 240 yurt bulunduğunu, bu kapasitenin ekim ayına kadar yeni açılacak yurtlarla birlikte 225 bin seviyelerine vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle