GeriEkonomi Yurdal: Telekom'a stratejik ortak şart
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yurdal: Telekom'a stratejik ortak şart

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ve Türk Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, Türk Telekom'un stratejik ortak olmadan da özelleştirilebileceği savunurken, Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Mehmet Fatih Yurdal, stratejik ortağın şart olduğunu söyledi.

Telekominikasyon Kurumu Başkanı Mehmet Fatih Yurdal, Telekom'un dünya rekabetine ayak uydurabilmesi için mutlaka stratejik ortağa ihtiyacı bulunduğunu bildirdi. Yurdal, bu görüşü ile ‘‘stratejik ortağa ihtiyaç yok’’ diyen Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ve Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk ile çelişti.

Yurdal, Telekom'un sağlıklı yönetilmesi ve ihtiyaç duyduğu teknolojik yeniliğe zamanında geçebilmesi için stratejik ortağın bir zorunluluk olduğunu vurguladı. Türkiye'deki siyasilerin müdahalesine açık mevcut yönetim anlayışı ile Telekom'un yürümeyeceğini savunan Yurdal, şöyle dedi:

‘‘Bir bakan, bir milletvekili siyasi gerekçelerle Telekom'a 15 bin geçici personel alacaksınız diye emir verebiliyor. İtiraz eden Genel Müdür ve yönetici ise görevinden edilebiliyor. Ben o kurumun Genel Müdürlüğünü yaptım. Mevcut 72 bin personelinin çoğu gereksiz. Her dönemde ehil olmayan personel ile doldurulmuş. Yönetimine de bürokratik deneyimi olmayan kişiler atanmış. Bu şekilde dünya ile rekabet eden, gecikmeden teknolojisini yenileyen Telekom varolamaz.’’

Yurdal, yönetimde stratejik ortağa da mutlaka sözhakkı verilmesini savunarak, ‘‘Örneğin, 50 milyon doların üzerinde yapılacak yatırımlarda stratejik ortağın onayı şart koşulabilir. Bu bir müstemleke olmak, içişlerine karışmak anlamına gelmez’’ dedi.

PAYLAŞIMA RET

Telekominikasyon Kurumu'nun, Telekom ile GSM firmaları arasındaki anlaşmazlıklarda hakem olarak tayin edilmediğini anımsatan Yurdal, ‘‘İnter connection denilen ara bağlantı gelirlerinin paylaşımındaki anlaşmazlık konusuna müdahale yetkimiz yok. Telekom'un istediği gibi yüzde 50-yüzde 50 paylaşım olmaz. Telekom bu konuda biraz fazla ileri gidiyor. Konuyu hukukçularımıza incelettik. Şuanki sözleşme dünya standartlarına yakın.’’ dedi. Telekom Genel Müdürü Alptürk'ün ‘‘Anlaşamazsak ara bağlantı hizmetini keseriz’’ restini değerlendiren Yurdal, ‘‘Ara bağlantıyı vermiyoruz diyebilir. Ancak bu Telekom'un intiharı olur. Firmalar mahkemeye giderse çok büyük miktarlarda tazminata mahkum olabilir’’ diye uyardı.

Yurdal, yüzde 20'sinin özelleştirilmesine talip çıkmayan Telekom'un yüzde 34'üne kadar hissesinin satılabileceğini ilişkin Liderler Zirvesi kararının makul olduğunu söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle