Yunanistan'ın borçlarının yarısı siliniyor

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
27.10.2011 - 08:30 | Son Güncelleme:

Euro bölgesi liderleri, Yunanistan’ın borcunu yüzde 50 azaltma ve Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) büyüklüğünü 1 trilyon euroya çıkarma konusunda anlaştı. Anlaşmanın yarattığı olumlu havayla euro, dolar karşısında 1.40'ı geçerek yedi haftanın zirvesine çıktı. İçeride ise önce 1.75 TL'nin altına kadar gerileyen dolar yeniden 1.76'nın üzerine çıktı.

Avrupa ülkeleri arasında büyük gerilime neden olan borç krizi, Yunanistan'ın borcunun yarı yarıya azaltılması konusunda yatırımcılar ve bankaların ikna edilmesiyle zor da olsa aşıldı.

 

Üzerinde uzlaşılan anlaşmaya göre, bankalar ve finans kuruluşları ellerindeki Yunan tahvillerinde yüzde 50'li indirimi gönüllü olarak kabul etti. Böylece Yunanistan'ın borç yükü 100 milyar euro azalacak ve ülkenin yüzde 160 olan borç seviyesi 2020 yılına kadar yüzde 120'ye düşecek. 

 

Anlaşma kapsamında euro bölgesi tarafından Yunan özel sektörüne 30 milyar euroyu bulan destek de sağlanacak. Taraflar, anlaşmanın yılsonundan önce tamamlanmasını ve bu sayede Yunanistan'ın 2012'den önce ikinci finansal yardımı elde edebilmesini amaçlıyor.

 

Euro bölgesi yetkililerinden alınan bilgilere göre, ayrıca son yapılan değişiklikle Yunanistan için Temmuz ayında belirlenen 109 milyar euroluk yardım programının miktarı da 130 milyar euroya çıkacak.

 

Brüksel'deki zirvede liderler ayrıca 440 milyar euro büyüklüğündeki  EFSF'in 1 trilyon euroya çıkarılması konusunda da uzlaşmaya vardı.

 

EURO ZİRVEDE, DOLAR DÜŞÜYOR

 

Kararın ardından euro sert şekilde değer kazanarak dolar karşısında 1.40'ın üzerine çıktı ve yedi haftanın zirvesini gördü.

 

İçeride de hem kararın yarattığı olumlu hava hem de dün Merkez Bankası'nın açıkladığı TL'yi güçlendirmeyi amaçlayan eylem planının etkisiyle dolar, 1.75 TL'nin altına indi. Ancak daha sonra gelen alımlarla dolar, yeniden toparlanarak yeniden 1.76'nın üzerine çıktı. Euro ise yüzde 1'i aşan primle 2.46'nın hemen üzerinde seyrediyor.

 

Avrupa kararı hisse senetleri piyasalarında olumlu karşılandı. Asya borsaları artıda kapanırken, Avrupa da hızlı yükselişler yaşandı. Güne yüzde 1'lik değer kazancıyla 56 bin 47 puandan başlayan İMKB 100 Endeksi ise ilk seansı yüzde 1.6'lık değer kazancıyla 56 bin 363 puandan kapattı.

 

Zirvenin ardından konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "Bir anlaşmaya vardık. Zirve,  bütün euro bölgesini etkileyen krize inandırıcı, iddialı ve küresel bir karşılığını vermenin unsurlarını kabul etmemize olanak sağladı. Konuların karmaşıklığı nedeniyle anlaşmaya varmamız bütün geceyi aldı, ancak sonuçların tüm dünyayı rahatlatacağını umuyorum" dedi.

 

Euro bölgesi liderleri, bankacılar, merkez bankaları başkanları ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) dahil olduğu görüşmeler sekiz saatten fazla sürdü.

 

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı