Yunanistan'ın bankalar üzerindeki yükü artacak

AA
04.10.2011 - 16:44 | Son Güncelleme:

Avro Bölgesi maliye bakanları, bankaların ellerindeki Yunan tahvilleri konusunda daha büyük kaybı üstlenmesini düşünüyor.

 Avro Bölgesi maliye bakanları, bankaların ellerindeki Yunan tahvilleri konusunda daha büyük kaybı üstlenmesini düşünüyor.

Avro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün Lüksemburg'da toplanan Avro Bölgesi maliye bakanlarının, özel sektörün Yunanistan için kabul edilen 109 milyar avroluk ikinci pakete katılımının genişletilmesini yeniden değerlendirdiğini söyledi.

Yunanistan için 109 milyar avroluk ikinci paketin kabul edildiği temmuz ayındaki anlaşmaya göre, özel sektör elindeki Yunan tahvillerinin yüzde 21'ini zarar kaydetmeyi kabul etmişti.

Yunanistan'ın ekonomik büyümesini ve bütçe açığı durumunun kötüleştiğini, anlaşmanın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Juncker, “21 Temmuz'da kararları aldığımızdan bu yana değişiklik deneyimlerimiz olduğu gerçeğini gözönüne almalıyız, bu yüzden teknik revizyonlar düşünüyoruz” dedi.
Fransa hükümet sözcüsü Valerie Pecresse de, “21 Temmuz anlaşmamız var. Bu anlaşmayı uygulamalıyız. Bugün Yunanistan'ın çaba göstermesi, ileriye gitmesi gerekiyor” diye konuştu.

Bu arada, Belçika Maliye Bakanı Didier Reynders, Avro Bölgesi liderlerinin bu ay sonunda yapılacak zirvede 440 milyar avroluk Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) gücünü muhtemelen destekleyeceklerini söyledi.

Yunanistan'ın, kasım ayının ikinci haftasına kadar elinde yeterli kaynak olduğu bilgisini verdiğini kaydeden Juncker, “Yunanistan'ın planını gözden geçirdik ve karar vermek için troyka heyetinden gelecek nihai raporu bekleyeceğiz” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı