GeriEkonomi Yunanistan'ı kıskaca aldılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'ı kıskaca aldılar

Yunanistan'ı kıskaca aldılar
refid:17749671 ilişkili resim dosyası

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Yunanistan'ı sıkıştırmaya devam ediyor.

Dün Standard and Poor’s'un (S&P) Yunanistan'ın kredi notunu iki kademe birden indirmesinin ardından bugün de  Moody's, Yunanistan'ın “B1” olan uzun vadeli kredi notunu olası bir indirim için izlemeye aldığını bildirdi.

Moody's'den yapılan açıklamada, kararın alınmasında bütçe açığı verilerinin yukarı yönlü revize edilmesinin, Yunanistan'ın kamu borcunun sürdürülebilirliğine dair belirsizliğin artmasının, ekonomisinin sağlamlığına ilişkin endişelerin etkili olduğu belirtilerek, ülkenin kısa ve orta vadeli borcunun yeniden yapılandırılma olasılığına ilişkin inancın arttığına işaret edildi.

Moody's, yapılacak gözden geçirmenin Yunanistan'ın gelecek birkaç yıla ilişkin borç dinamiklerine odaklanacağını ve büyük bir risk olduğunun tespit edilmesi halinde çok kademeli bir not indiriminin söz konusu olabileceğini vurguladı. 

Kuruluş ayrıca, Yunanistan hükümetinin ekonomik hedeflerinin iddialı olduğuna da dikkat çekti.

S&P DE İNDİRDİ

Öte yandan dün de S&P, Yunanistan’ın ‘BB-’ olan uzun vadeli kredi notunu iki kademe düşürerek ‘B’ye çekmiş, not görünümünü ise ‘negatif’ izlemede tutmaya karar verdi. Kuruluştan yapılan açıklamada, not indiriminde, Euro Bölgesi ülkelerinin yetkilileri arasında ülkenin borcunun yeniden yapılandırılmasına ilişkin görüşlerin artmasının etkili olduğu belirtilerek, yakın zamanda ülkenin kredi notunun tekrar indirilebileceği uyarısında bulunulmuştu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle