GeriEkonomi Yunanistan'ı Euro'ya almadılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'ı Euro'ya almadılar

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 15 AB üyesi ülkeden 11'inin, Avrupa tek para birimi ‘‘Euro’’ sistemine, 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren katılımına yeşil ışık yaktı.

Avrupa Komisyonu, 11 ülkeyi Maastricht anlaşmasının kriterlerini yerine getirmiş olarak belirledi ve tek para birimine girmeleri tavsiyesinde bulundu. AB Komisyonu, Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda, Lüksemburg, İspanya, Portekiz, İtalya, Avusturya, Finlandiya ve İrlanda'yı, ortak para birimi için gerekli önşartları yerine getirdiğini kabulettiği ülkeler olarak belirledi.

AB üyesi Danimarka, Yunanistan, İngiltere ve İsveç ortak para birimi uygulamasının ilk aşaması dışında kaldılar.

AB'a üye ülkeler, 1995 yılında, 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren aşamalı olarak ortak para birimine başlama kararı almışlardı.

Üye ülkelerin ekonomik durumlarını, enflasyon, faiz oranları, kamu finans ve döviz verilerini inceleyen Komisyon, ilk katılımcı ülkeleri belirlerken, İngiltere ve Danimarka'yı, kendi çekinceleri nedeniyle ilk aşamada sistem dışında bıraktı.

Avrupa para birimi ‘‘Euro’’ 100 üniteli olacak ve 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren devreye girecek. Sisteme giren ülkelerde, 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren tüm ödemeler Euro ile yapılacak ve ulusal para birimleri aşamalı olarak devre dışı bırakılacak.Yorumları Göster
Yorumları Gizle