GeriEkonomi Yunanistan'a IMF'den iyi not geldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'a IMF'den iyi not geldi

Yunanistan'a IMF'den iyi not geldi
refid:15160418-spot ilişkili resim dosyası

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yunanistan Masası Şefi Poul Thomsen, ağır borç yükü altında olan Yunanistan'da yapılan reformların doğru yolda olduğunu belirtti.

Thomsen, yaptığı açıklamada, Yunanistan ekonomisinin 2012 yılından itibaren büyüme trendine gireceğini ifade ederek, üç yıllık zaman dilimi içinde yatırım ortamının büyük ölçüde iyileşeceğini, kamu finansmanının güçleneceğini bildirdi.

Bunun sonucunda ekonominin yeniden büyüme eğilimi içine gireceğini, iş ortamının yaratılacağını, gelirlerin artacağını ifade eden Thomsen, hükümetin aldığı önlemlerin doğru yolda atılmış bir adım olarak niteleyerek şimdiden olumlu sonuçların alınmaya başlandığını, açıkların azıldığını, kamu maliyesini daha iyi yönetildiğini, bankacılık sisteminin istikrarlı olduğu, hayati yapısal reformların yapıldığını belirtti.

Thomsen, “Yunanistan ekonomisinde maliyetler çok yüksek. Kamu sektöründe ortalama ücret, özel sektöre oranla yüksek. Diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında nadir görülen bir durum. Bütçenin üçte ikisi ücret ve emekli aylıklarına gidiyor. Yunanistan'ın başka bir seçeneği yok” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle