GeriEkonomi Yunanistan yurtdışı mülklerini satıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan yurtdışı mülklerini satıyor

Yunanistan yurtdışı mülklerini satıyor
refid:21508326 ilişkili resim dosyası

Yunanistan Londra’dan Belgrad’a kadar birçok farklı şehirde bulunan diplomatların kullandığı mülkleri de satmayı planlıyor.

Businessweek’te yer alan haberde, zor günler geçiren Yunan hükümetinin daha önce ülke içindekilerle sınırlı kalan varlık satışlarını yurtdışına da genişlettiği belirtildi. Atina, İngiltere’nin en pahalı semti Kensington&Chelsea’deki 946 metrekarelik büyükelçi evi de dahil olmak üzere Brüksel ve Belgrad’daki ofis binalarını satmayı planlıyor.

Alınan bilgilere göre, bunlara ek olarak Atina yakınlarındaki eski kraliyet sarayı da en kısa zamanda satışa çıkacak ya da kiralanacak. Yunanistan devlete ait varlıkların satışlarından yaklaşık 50 milyar Euro gelir elde etmeyi planladığını açıklamıştı. Bunların yarısı gayrimenkul olmakla birlikte, satılan varlıklarla 2020’ye kadar son iki yılda aldığı 240 milyar Euro’luk yardımın şartlarını yerine getirmiş olacak. Satış işlemlerini yürüten Hellenic Privatization Fund ülkenin varlık satışlarını artırmayı planladığını açıklamıştı.

Tatoi de satılıyor

Yunanistan’da Atina’nın simgesi Akropol’den 27 kilometre uzaklıkta bulunan ve etrafı ormanlarla çevrili Tatoi Sarayı’nın da satılacağı ya da kiralanacağı ifade ediliyor. Sarayda, 1967’de monarşinin yıkılmasıyla ülkeyi terk eden bir soylu aile yaşıyordu. Hellenic Republic, binayı 1974 yılında bünyesine aldı. Sarayda 40 ayrı küçük bina bulunurken, bahçesinde 1880’e kadar giden anıt mezarlar da yer alıyor. Kaynaklar, bu sarayın satılması ya da kiralanmasının büyük tartışma yaratabileceğine işaret ediyor.

Yurtdışında satışa çıkacak binalar içinde Brüksel’de yer alan 2 bin 850 metrekarelik, sekiz katlı, Barok tarzı bir ofis, Slovenya’nın başkenti Ljubliana’da yer alan 1,212 metrekarelik bir bina ve Güney Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da yer alan 8 bin metrekarelik alan da yer alıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle