GeriEkonomi Yunanistan turist için hâlâ pahalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan turist için hâlâ pahalı

Yunan Hükümeti'nin Avrupa Para Birliği'ne girebilmek için yaptığı yüzde 14 oranındaki devalüasyona rağmen turistler için en ucuz ülke hâlâ Türkiye. OECD'nin Aralık 1997 araştırmalarına göre, Türkiye turist açısından Avrupa'nın en ucuz ülkesi olma özelliğini koruyor. OECD'ye göre bütün ülkelerde 100 Türk Lirası'na alınan sepet Alman ve İngiliz turist açısından Türkiye'de 47 liraya geliyor. Yunanistan'da ise aynı turistin, aynı sepet mal ve hizmeti almak için 78 lira harcaması gerekiyor. Yunanistan'daki yüzde 14'lük devalüasyonun ardından bu rakam 67 liraya düşse de, Türkiye fiyat alanında hâlâ açık üstünlüğünü sürdürüyor.

Bu fiyat üstünlüğüne rağmen Yunanistan'daki devalüasyon, Türk turizmciler arasında tartışma yarattı. Turizm acentaları ve tur operatörleri, Yunanistan'daki devalüasyonun turistik tesislerin fiyatlarını ucuzlattığı için Türkiye'ye gelmek isteyen turistlerin bu ülkeye kaymasından endişe ediyor. Ancak Turizm Bakanlığı, TÜRSAB ve Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) ise Yunanistan'daki devalüasyon kararının Türkiye'ye olan turist akışını etkilemeyeceği görüşünde.

Türk turizm firmaları da, devalüasyonun Yunan tesislerini daha cazip hale getireceğini belirterek turistlerin tercihlerini Türkiye yerine Yunanistan'dan yana kullanmasından korkuyorlar.Yorumları Göster
Yorumları Gizle