GeriEkonomi Yunanistan temerrüde düşmesin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan temerrüde düşmesin

Yunanistan temerrüde düşmesin
refid:18998307 ilişkili resim dosyası

G-20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarına seslenen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Euro Bölgesi’nin her türlü maliyete karşın Yunanistan’ın temerrüde düşmesine engel olması gerektiğini savundu. Babacan, temerrüdün maliyetinin kurtarmadan daha yüksek olacağına dikkat çekti.

G-20 maliye bakanları ve merkez bankaları başkanları, küresel resesyon riski korkularını körükleyen Avrupa borç krizine çözüm seçeneklerini değerlendirmek üzere Paris’te toplanırken, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan buradaki konuşmasında Yunanistan’la ilgili uyarıda bulundu. Euro Bölgesi’nin, her türlü maliyete katlanarak Yunanistan’ın temerrüte düşmesine engel olması gerektiği uyarısında bulunan Babacan, temerrütün faturasının kurtarmadan daha ğır olacağına dikkat çekti. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile birlikte katıldığı toplantıda, Babacan şu noktalara vurgu yaptı:

Somut öneriler açıklansın

Avrupa’nın karşı karşıya olduğu bankacılık sistemi ve yüksek kamu borcu sorunlarının çözülmesine yönelik somut önerilerin, kasım ayı başında Cannes’da yapılacak G-20 liderler zirvesine kadar AB tarafından açıklanmasını arzu ediyoruz.

Temerrüdün faturası ağır

G-20 zirvesine kadar Euro Bölgesi’nin, her türlü maliyete katlanarak Yunanistan’ın temerrüte düşmesine engel olması gerekli. Çünkü Yunanistan’ın temerrüte düşmesinin getireceği maliyet Yunanistan’ı kurtarmanın maliyetinden çok daha yüksek olacaktır.

Öngörülebilirlik önemli

Ekonomi yönetiminde en önemli unsur öngörülebilirliktir. Bu düşünceyle küresel finans krizinin en yoğun hissedildiği 2009 yılında 3 yıllık orta vadeli program (OVP) açıkladık. Bugüne kadar da tavizsiz şekilde uyguladık. 2010 yılında OVP’mizi güncelledik. Geçtiğimiz gün de 2012-2014 dönemini kapsayan yeni programımızı ilan ettik.

Sıkı duruş devam edecek

Buna göre 2010 yılında yüzde 9 oranında büyüyen Türkiye ekonomisinin 2011 yılında yüzde 7.4, 2012 yılında ise yüzde 4 oranında büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Türkiye’nin kamu maliyesinde sıkı duruş devam edecek. Mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Merkezi yönetim bütçe açığının gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının bu yıl yüzde 1.7’ye, gelecek yıl da yüzde 1.5’e gerilemesini bekliyoruz.

Bütçe açığı yüzde 1’e inecek

2014 yılı geldiğinde bütçe açığımızın GSYH’ye oranı yüzde 1’e düşmüş olacak. Bütçe açığındaki aşağı yönlü eğilime paralel olarak kamu borç stokunun GSYH’ye oranındaki düşüş önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Bu yıl sonu yüzde 40’ın altına düşecek olan kamu borcunun GSYH’ye oranı, 2014’de yüzde 32 olarak gerçekleşecek.

Cari açık gerileyecek

Ödemeler dengesi tarafında ise cari işlemler açığı 2012 yılından itibaren kademeli bir şekilde gerileyecektir. Bu yıl GSYH’nin yüzde 9.4’üne ulaşmasını beklediğimiz cari işlemler açığının gelecek yıl yüzde 8’e, 2013 yılında yüzde 7.5’e ve 2014 yılında yüzde 7’ye gerilemesini bekliyoruz.

ABD, IMF’nin Avrupa için 350 milyar dolar ayırmasını reddetti

PARİS’te düzenlenen G-20 maliye bakanları ve merkez bankaları başkanları toplantısında, IMF’nin borç krizi ile mücedeledeki gücünün iki katına çıkarılması fikrine ABD’den destek gelmedi. Gelişmekte olan ülkelerin katılımıyla IMF’ye 350 milyar dolar tutarında kaynak sağlanması fikrine ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ve Kanada Maliye Bakanı Jim Flaherty’nin karşı çıktığını bildirildi. IMF’nin daha güçlü bir yapıya kavuşturulması fikrine karşı çıkan ABD başta olmak üzere Japonya, Almanya ve Çin’in de aralarında bulunduğu IMF’nin önde gelen hissedarlarının da fonun 380 milyar dolarlık kaynağını yeterli gördüğü kaydedildi.

ABD Maliye Bakanı Timothy Geithner, G20’de tartışılan fikre “IMF önemli miktarda kaynağa sahip. Ayrıca Avrupa’nın da kendi sorunlarını çözmek için yeterli gücü olduğunu düşünüyorum” açıklamasıyla karşı çıkarken, Kanada Maliye Bakanı Flaherty de, “G-20, krizin çözümü konusunda yavaş hareket eden Euro Bölgesi’ne baskıyı artırması, IMF kaynaklarına odaklanmaması gerekiyor” ifadesini kullandı. Avustralya Maliye Bakanı Wayne Swanda, “Avrupalılar
önce evlerini düzene
koymalı” dedi.

G-20, bankalara sermaye ve finansman garantisi verecek

G-20 Paris’teki zirvesinin taslak bildirgesine göre, 20 büyük ekonominin finans liderleri, bankaların yeterli sermayeye sahip olmalarını ve yeterli finansman sağlayacaklarını garanti etme sözü verecek. Taslak bildirgede, “Biz bankaların yeterli düzeyde sermayelendirilmesini ve yeterli finansman sağlamasını garanti edeceğiz. Merkez bankaları bu amaçla son zamanlarda sonuç alıcı kararlar verdi ve bankalara gerektiği kadar likidite sağlamaya hazır olmayı sürdürecekler” ifadesine yer verildi.

Alınan kararlar memnun etti

Maliye bakanları ve merkez bankaları başkanlarının, Euro Bölgesi’nin krizin aşılmasında bu hafta açıkladığı planlar konusunda memnuniyetleri dile getireceği belirtilen bildirgede, şöyle denildi: “Biz özellikle, Avrupa’nın ekonomik idaresi reformunun benimsenmesinden ve Euro Bölgesi ülkelerinin, Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) esnekliği ve kapasitesinin artırılması için 21 Temmuz 2011 tarihinde bölge liderlerinin aldığı kararların uygulanmasında gerekli adımları atmasından memnunuz. Krizin bulaşmasının önüne geçmede EFSF’nin etkisinin azami seviyeye çıkarılması ve 23 Ekim’de Avrupa Konseyi toplantısında sonuç çıkması için çalışılmasını bekliyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle