GeriEkonomi Yunanistan: Size AB yolunda yardım ederiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan: Size AB yolunda yardım ederiz

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye ile Yunanistan’ı kastederek, ‘Biz iki ülke arasındaki ilişkileri çok sağlam bir temele oturttuk. Amacımız, Akdeniz’i serbest ticaret alanı haline getirmek’ dedi.

Tüzmen, bu yıl için Yunanistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2 milyar dolar olarak hedeflendiğini belirterek, ‘İlk 3 aydaki yüzde 47’lik artış bu hedefi aşacağımızı gösteriyor’ dedi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Forum Fuarcılık işbirliğiyle Yunanistan’la ticari ilişkileri geliştirmeye yönelik düzenlenen geziye Türkiye’den 65 firma yetkilisi katıldı. Atina’ya Londra’dan dün geçen Tüzmen, Yunan Maliye Bakanı Yorgo Alogoskufis ile görüştü. Tüzmen, 5 yıl önce 600 milyon dolar olan iki ülke ticaret hacminin bugün 1.3 milyar dolara ulaştığını söyledi. Türkiye’de 74 Yunanlı firmanın faaliyet göstermesine karşın Yunanistan’da sadece 4 Türk firmasının iş yaptığını açıklayan Tüzmen, ‘Vize, transit geçiş, çalışma ve oturma izni gibi problemleri hızla ele almamız gerekiyor’ dedi.

Alogoskufis, Türkiye’nin AB’ye girişini kolaylaştırmak için yardımcı olmak istediklerini söyleyerek, karşılıklı ticaretin kolaylaştırılması için de ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti. Ortak açıklamanın ardından Yunanlı bir gazeteci, Tüzmen’e, ‘Kıbrıs’taki referandum sonucu iki ülke ilişkilerini bozabilir mi? sorusuna, Tüzmen, şu karşılığı verdi: ‘Biz ülke arasındaki ilişkileri çok sağlam bir temele oturttuk. Bundan sonra ticari ilişkilerimiz daha rahat bir zeminde sürecek. Amacımız Akdeniz’i serbest ticaret alana haline getirmek.’

Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Panayotis Kutsikos, iki ülkenin dış ticaret hacminde Türkiye’nin payının iki kat fazla olduğunu söyleyerek, ülkelerinden Türkiye’ye ihracatı arttırmak istediklerini vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle