GeriEkonomi Yunanistan ölümün eşiğinden döndü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan ölümün eşiğinden döndü

Yunanistan ölümün eşiğinden döndü
refid:21416950 ilişkili resim dosyası

Başbakan Samaras, kriz içindeki ülkesine yeniden güven kazandıracağını söyledi

YUNANİSTAN Başbakanı Andonis Samaras, Yunanlıların idrak etmeleri gereken birinci gerçeğin, ülkenin euro’dan çıkma tehlikesinin eşiğine kadar geldiği olduğunu söyledi. Samaras, Uluslararası 77. Selanik Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada “Yunanistan’ın drahmiye dönmesi beklentisi ekonomizi felç ediyordu. Yunanistan dışındaki drahmi lobileri savaşı kazanıyor gibiydi. Yunanistan ölecekti. Dünyada barış döneminde hiçbir ülkenin başına gelmedik bir şekilde ölecekti” dedi.
Reformları yapacağız
Yunanistan’ın böyle bir felaket yaşamını önlemek için yola çıktığını ve başardığını belirten Samaras “Felaketi önlemek için güvenirliliğimizi yeniden kazanmamız gerekti.Güvenirlililği tekrar kazanmanın yolu da rekabet gücünü arttırmak ve dışa açılmaktır” diye konuştu. “Gerçeklerden korkmayanlar büyük sınavlarda galip çıkar” diyen Samaras,  Yunanistan’ın yeniden güvenirliliğini kazanmak için gerekli ekonomik reformları yapacağını kaydetti.
2 yıl sonra ışık görünür
Samaras 2013 ve 2014 yılları için 11.6 milyar euro’luk yeni kemer sıkma ve tasarruf paketine de değindi ve “Kesintilerin önemli bir bölümü sancılı, acılı olacak biliyorum. Ancak başka türlü olmaz” dedi. Yunan ekonomisinin düzelmeye başladığında dar gelirli emekliler ile asker ve polis maaşlarına yapılan haksızlıkların düzeltileceği söze veren Samaras, ülkesinde vergi kaçakçılığı ve bürokrasiyi  “skandal” olarak niteledi.
“Bu skandalın sona ermesinde kararlıyız” diyen Andonis Samaras,
Avrupa Birliği ve IMF’den
31 milyar euro’luk kredi dilimini aldıklarında, devletin özel sektöre olan borçlarının (ödeme vadesi geçenler 7 milyar euro) önemli bir bölümünün ödeneceğini belirtti.
Yunanistan için 2 yıl sonra tünelin ucunda ışık görüneceği tahmininde bulunan Samaras “Yeni kredi diliminin yüzde 90’lık bölümü Yunanistan’da kalacak (borçlar için harcanmayacak) Bu şekilde de ülke ekonomisinin gidişatı değişecek” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle