GeriEkonomi Yunanistan: Kriz Türk işadamına fırsat yarattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan: Kriz Türk işadamına fırsat yarattı

Yunanistan: Kriz Türk işadamına fırsat yarattı
refid:13236265 ilişkili resim dosyası

Yunan-Türk Ticaret Odası Başkanı ve Türk-Yunan İş Konseyi Eşbaşkanı Panayotis Kuçikos, Yunanistan’daki ekonomik krizin Türk işadamları için fırsata dönüşebileceğini söyledi.

Kuçikos, Hürriyet’e verdiği demeçte Yunan ekonomisi hakkında “Dünyayı sarsan ekonomik kriz diğer AB üyelerine kıyasla ülkemi daha çok etkiledi. Bir önceki hükümetin (Kostas Karamanlis hükümeti) kötü yönetimi, kamu sektöründe açığın çok yüksek olması dolayısıyla daha yüksek faizle borçlanır hale geldik. Yaşam pahalı, ağır sanayimiz de yok. Vergi kaçakçılığı da eklenince durum her geçen gün daha kötüye gitti” dedi.
Paket olumlu
Başbakan Yorgo Papandreu’nun açıkladığı kemer sıkma tebdirlerini “bu aşama için olumlu” bulan Kuçikos, devlet sektöründe mutlaka daha sıkı tasarrufa gidilmesi gerektiğini vurguladı.  AB ülkelerinde şirketlerden anılan vergi ortalamasının yüzde 10-15 Yunanistan’da ise yüzde 25 olduğunu hatırlatan Kuçikos, vergilendirilmelinin arttırılmasının yatırımların daha da azalmasına yolaçacağını belirtti.
AB destekleyecek
“Yunanistan’daki kriz Türkiye’ye yaptığımız ihracatı etkileyecek. Buna karşı Türkiye’nin kaliteli ve ucuz olan ihracatı artacak kanısındayım. Türk ihracatçı için iyi bir fırsat” diyen Kuçikos, ülkesindeki krizin 2 yıl devam edeceğini ancak iflasın kesinlikle sözkonusu olmadığını kaydetti.  Kuçikos, “Yunanistan AB üyesidir ve borçlanmanın büyük bölümü AB ülkelerinden sağlanmıştır. Hiçbir Avrupalı parasını kaybetmek istemez bu nedenle Yunanistan’ı destekleyecekler” diye konuştu. Kuçikos, Yunanlı işadamlarının bugünkü durumunu şöyle tanımladı: “Nakit zorlukları var. Bankalar yatırımcılara kredileri son derece azalttılar. Bu durum da uzunca bir süre öyle devam edecek gibi. Artık hem bizim, hem Türkiye’nin savunma giderleri azaltılmalı” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle