GeriEkonomi Yunanistan ‘kemer’i gevşetmek için nokta atışı yapmaya çalışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan ‘kemer’i gevşetmek için nokta atışı yapmaya çalışıyor

Yunanistan ‘kemer’i gevşetmek için nokta atışı yapmaya çalışıyor
refid:20933303 ilişkili resim dosyası

Yunanistan, Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) takdirini kazanmak için ülke ekonomisini düzeltmeye yönelik yeni bir strateji paketi açıklamaya hazırlanıyor.

Yunanistan Ekonomi Bakanı Yannis Stournaras, yeni pakette ekonomide özellikle raydan çıkılmış olan alanlara odaklanılacağını belirterek, “Elbette mevcut paketlerden uzaklaşmayacağız. Ancak söz konusu koşulların ekonominin daha fazla büyümesini sağlayacak şekilde düzeltilmesi yönünde çaba gösteriyoruz. Şu anda ekonominin yeniden ateşlenebilmesi için, atılması gereken bazı net adımlar var. Ekonomik düzelmeyi sağlamak için nokta atışı yapmak üzere çalışıyoruz” dedi.

Önce düzelme olmalı

Ancak iki genel seçim kampanyasından yeni çıkan Yunanistan ekonomisinin oldukça zor durumda olduğu ve AB’nin de ekonomik tedbirler açısından beklentilerinin oldukça yüksek olduğu belirtiliyor. O nedenle Yunanistan’ın mevcut kemer sıkma paketlerinin gevşetilmesi talebinde geri adım attığı belirtilirken, Bakan Stournaras da, “Ekonomimizde herhangi bir düzelme durumu söz konusu olmadan kreditörlerimizden daha fazla gevşeme talep edemeyiz” değerlendirmesini yaptı. Hükümet, ekonomi bakanlığından son verileri derleyerek, iyileşme sağlanabilecek alanları tespit etmesini istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle