GeriEkonomi Yunanistan için iki bomba haber
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  88
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan için iki bomba haber

Yunanistan için iki bomba haber
refid:29469469 ilişkili resim dosyası

Yunanistan 'draması' dünyayı etkisi almaya devam ediyor. Yunan halkı dünkü referandumda "hayır" dedi Avrupa'nın kemer sıkma politikalarını kabul etmedi. Ancak ülkede çok büyük iki gelişme yaşandı. Maliye Bakanı istifa ederken, Avrupa Parlamentosu'ndan insani yardım başlatılması çağrısı geldi. Buna ek olarak, Eurogroup'tan salı gününe yeni öneriler gelmesi yönünde açıklama yapıldı.

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varuakis, bugün itibariyle görevinden istifa ettiğini açıkladı.

"KOLUMU KESMEYİ TERCİH EDERİM"
Varufakis, referandumdaYunan halkının "evet" demesi üzerine ne yapacaksınız sorusuna "Evet demek yerine kolumu kesmeyi tercih ederim" demişti.

Yunanistan için iki bomba haber

“ARTIK BAKAN DEĞİLİM”

MERKEL GÖRENLERİ ŞAŞIRTTI

Bakan Twitter adresinden açıklama yaptı ve "Minister No more!" diyerek "Artık bakan değilim" dedi.

Yunanistan için iki bomba haber ‘VARUFAKİS’İN YERİNE ÇAKALOTOS GELECEK’ İDDİASI

Varufakis, "referandum sonuçlarının ardından yapılacak toplantılarda yer almayacağım, bugün itibariyle görevimden istifa ediyorum" diye devam etti.

Varufakis, Yunananistan'da dün yapılan ve Avrupa Birliği, Avrupa merkez bankası ve Uluslararası Para Fonu'ndan oluşan Troyka'nın paketine güçlü bir "hayır" oyunun çıktığı referandum sonrası yaptığı açıklamada da, "Bizim HAYIR'ımız, demokratik ve rasyonel bir Avrupa'ye EVET demektir" dedi.


Yunanistan için iki bomba haber

“YUNANİSTAN İÇİN İNSANİ YARDIM DÜŞÜNÜLMELİ”
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, referandum sonuçlarının ardından önemli açıklamalar yaptı.

Schulz, Yunanistan’da bankaların bir-iki gün içinde açılmasının “çok zor ve tehlikeli” olduğunu söyledi ve bu saatten sonra Yunanistan için insani yardım seçeneğinin düşünülmesi gerektiğine işaret etti.

Alman Deutschlandfunk radyosuna konuşan Schulz, "Birisi yeni bir para birimi isterse, otomatikman Euro'dan çıkar” ifadesini de kullandı.

EURO BÖLGESİ YENİ ÖNERİLER BEKLİYOR
Euro Bölgesi maliye bakanları, salı günü Yunanistan'dan yeni öneriler beklediklerini söyledi.

Eurogroup'tan son dakika açıklaması geçti.

"YUNANİSTAN EURO BÖLGESİ'NDEN ÇIKSIN"

Yunanistan için iki bomba haber

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasını istedi.

AP Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff, "Die Welt" gazetesinin bugünkü nüshasında yer alan demecinde, dün düzenlenen referandumun bir sonucu olarak Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasını istedi.

Deutsche Welle Türkçe servisinin aktardığına göre, "Yunanistan'ın ayrılması Euro Bölgesi'ni daha da güçlendirecektir." diyen Lambsdorff, Atina'nın para birliğinden ayrılmasının, "Avrupa Birliği'nin on yıllardır başarısında etkili olan uzlaşma kültürünü kimsenin ihlal edemeyeceğini ortaya koyacağını" vurguladı.

AP Başkan Yardımcısı Lambsdorff, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bugün bir araya gelecek Almanya Başbakanı Angela Merkel'e konuyu ivedilikle ele alma çağrısında bulundu.

Commerzbank Baş Ekonomisti Jörg Kraemer, "Yunanlar Avrupa Birliği ile uzlaşmaya karşı oy veriyorsa, en olası senaryo, Yunanistan'ın bu sürecin sonunda Euro Bölgesi'nden ayrılması olur." görüşünü dile getirmişti.

Berenberg Bank'tan Holger Schmieding, "Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ayrılma olasılığı ciddi şekilde arttı." demişti. BayernLB'den Jürgen Michels ise "Tsipras hükümeti Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ayrılmasını göze alacak ve hiç bilinmeyen bir bölgeye doğru adım atacak." ifadesini kullanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle