GeriEkonomi Yunanistan hedeften yan çizdi, troyka ile görüşmeler tıkandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan hedeften yan çizdi, troyka ile görüşmeler tıkandı

Yunanistan hedeften yan çizdi, troyka ile görüşmeler tıkandı
refid:18893845 ilişkili resim dosyası

Yunanistan hükümeti bütçe açığını azaltmaya yönelik hedeflerini ne bu yıl ne de gelecek yıl tutturamayacağını itiraf etti.

Alınan tüm sıkı tasarruf tedbirleri ve kesintilere rağmen, bütçe dengesinin istenen noktaya gelmesinin mümkün olmadığını bildiren hükümet, ekonominin başta tahmin edilenden çok daha kötü bir durumda olduğunu açıkladı. Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) temsilcilerden oluşan Troyka heyeti arasındaki görüşmelerin de tamamlanamadığı bildirildi.

Yeni bütçe tasarısı
Hükümet, kurtarma paketinin altıncı taksidini ve ikinci kurtarma paketini garantilemek için 6.6 milyar Euro’luk kemer sıkma kararı aldığını açıklarken, kabine toplantısında 30 bin memurun sene sonuna dek ‘istihdam yedeği’ statüsüne alınması kararı çıktı. Memurların yıl sonuna dek maaşlarının yüzde 60’ını alacağı, 2011 sonunda yeni görevlendirme yapılamaması halinde kadroların kapatılacağı ve işsiz kalacakları belirtildi.

Hükümet önceki akşam düzenlediği olağanüstü toplantının ardından 2012 yılı için bütçe taslağını onayladı ve yeni kesinti ve vergi artışlarını hayata geçireceğini duyurdu. Yunanistan Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, halkın tepkisini çeken kemer sıkma önlemlerini uygulamanın dışında başka çözüm olmadığı savunuldu.  Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, “2012 yılı bütçe taslağı Troyka ile yapılan anlaşma çerçevesinde hazırlanacak. Bütçe taslağı ay sonuna kadar parlamentoda oylanacak” diye konuştu. Bütçe taslağı, bu yıl gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranı yüzde 161.8 olacağı tahmin edilen toplam borcun ise 2012 yılında GSYH’nin yüzde 172.7’sine ya da 371.9 milyar Euro’ya yükselmesinin beklendiğini ortaya koydu.Yunanistan Maliye Bakanlığı dün, bu yıl bütçe açığının GSYH oranının muhtemelen yüzde 8.5 olmasını beklediğini açıklayarak, bütçe hedeflerini tutturamayacağını kabul etti. Kriz nedeniyle hedeflerin ulaşılamaz olduğunu savunan hükümet, bu yıl ekonominin yüzde 5.5 daralmasını bekliyor.

Eylemlerin maskotu Antuan’ı köprüden attılar

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın Sintagma Meydanı’nda gösteri yapan eylemcilerin maskotu haline gelen köpek Antuan saldırıya uğradı. Yunan internet sitelerinde yer alan haberlerde, Atina’da, haziran ayındaki büyük grev sırasında protesto gösterilerinde direnişçilerin yanında yer alan Antuan’ın, Sintagma Meydanı’nda kimliği belirlenemeyen kişilerce kaçırılarak, bir köprüden aşağıya atıldığı bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle