GeriEkonomi Yunanistan, Euro Bölgesi kriterlerine uygun değildi, siyasi kararla girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan, Euro Bölgesi kriterlerine uygun değildi, siyasi kararla girdi

Yunanistan, Euro Bölgesi kriterlerine uygun değildi, siyasi kararla girdi
refid:18949587 ilişkili resim dosyası

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’ne alınmasının üye ülkelerin siyasi kararı olduğunu söyledi.

Barroso, Alman Bild gazetesine verdiği röportajda, “Yunanistan’ı Euro’ya alınması hata mıydı” şeklindeki soruya karşılık, “Yunanistan’ın alınması üye ülkelerin siyasi kararıydı. AB Komisyonu 1998 yılında hazırladığı raporda Yunanistan’ın Euro kriterlerini yerine getirmediğini belirtti. Ancak Yunanistan’ın alınması siyasi bir istekti. Alınması yönünde üye ülkelerin yoğun bir baskısı vardı” dedi.
Kriz diğer ülkelere sıçrayabilir
Ekonomi uzmanlarını eleştiren Barroso, uzmanların ve mali piyasaların daha önceleri borç sorunlarını küçümsediğini, bugün ise bazen riskleri abarttıklarını ve panik oluşturduklarını belirtti. Siyasetçilerin Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması gerektiğini  söylemelerinin neden bu kadar zor olduğu yönündeki bir soruya karşılık da Barroso, bunun sonuçlarını önceden görmenin mümkün olmadığından dolayı bunu söylemenin yanlış olacağını, krizin diğer ülkelere sıçrayabilme tehlikesinin bulunduğunu ifade etti. Bunun böyle olması durumunda da Euro Bölgesi’ndeki ekonominin ve refahın sarsılabileceğini ifade eden Barroso, bundan dolayı krizin diğer ülkelere bulaşmaması için bariyerler oluşturmaya çalıştıklarını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle