GeriEkonomi Yunanistan drahmiye dönerse ‘az gelişmiş ülkeler’ ligine girer
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan drahmiye dönerse ‘az gelişmiş ülkeler’ ligine girer

Yunanistan drahmiye dönerse ‘az gelişmiş ülkeler’ ligine girer
refid:17901740 ilişkili resim dosyası

Borçlarıyla başı dertte olan Yunanistan’ın Euro’dan çıkıp 3 bin yıllık tarihi olan ve 9 yıl önce tedavülden kalkan ulusal parası drahmiye dönmesi halinde ekonomik açıdan 50 yıl geriye gideceği, finans sisteminin çökeceği, geçimin de neredeyse imkansız hale geleceği öngörüleri yapılıyor.

Gerek Yunan hükümeti gerekse Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yalanlansa da Yunanistan’ın drahmiye dönüş senaryosunun her geçen gün daha çok konuşulduğu Atina’da, Euro’dan çıkılması halinde olacaklar konusunda hesaplamalar yapılmaya başlandı.
Yüzde 50 devalüasyon
Yapılan hesaplamalara göre Euro’ya geçilen 2002 yılında 1 euro 340.75 drahmiydi. Bu kabus senaryosu gerçekleşirse dönüş en az yüzde 50 develüasyonla olacak. Bu durumda da 1 Euro 511.125 drahmiden işlem görecek. Yunanistan’ın 353 milyar Euro’luk eski borçları da yaklaşık 130 trilyon drahmiyi bulacak. Geçen yıl AB ve IMF’den 110 milyar Euro’luk yardım paketi alan Yunanistan’da halen tüm borçlarının yapılandırılması tartışılıyor. Drahmiye dönüş senaryosunu inceleyen Ta Nea Gazetesi’ne göre, Yunanistan’da her şeyin fiyatı tabana vuracak, geçim imkansız olacak, bankalar çökecek, Yunanistan az kalkınmış ülkeler arasında yeralacak. Eski para birimine dönüş, hammaddenin hemen tümü ithal edildiğinden ülkenin rekabet gücünün de azalmasına neden olacak. Tek karlı çıkan turizm olacak. Yeni kredi bulmak imkansız hale gelecek.

Atina’da yine protesto gösterileri yapıldı

ATİNA’da dün Komüist Parti Sendikası’nın üyeleri hükümetin aldığı kemer sıkma politikalarını protesto etmek amacıyla protesto gösterileri yaptı. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ise, yaptığı açıklamada, alınan önlemlerin hayata geçirilmesi için diğer siyasi partiler anlaşma sağlamayı umduğunu söyledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle