GeriEkonomi Yunanistan’da kadastro işleri SpaceTurk görüntüsüyle yürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan’da kadastro işleri SpaceTurk görüntüsüyle yürüyor

Avrasya’da 56 ülkeye uydu görüntüsü satan SpaceTurk, yüzde 95 pazar payına ulaştı. Merkezi Ankara’da bulunan ve yüzde 100 yerli sermayeye sahip olan şirket 2007 yılında yeryüzündeki bir gazeteyi bile görüntüleyecek ‘40 cm’lik netlik’ teknolojisini uygulayacak. Şirketin müşterileri arasında Yunanistan Kadastro Ofisi ve İtalya Jandarma Komutanlığı da bulunuyor.

TÜRK girişimciler tarafından kurulan SpaceTurk 56 ülkeye uydu görüntüsü satıyor. Avrasya’da yüzde 95 pazar payına sahip olan şirketin müşterileri arasında, Yunanistan Kadastro Ofisi, İtalyan Jandarma Teşkilatı, Polonya Tarım Bakanlığı gibi kurumlar bulunuyor. SpaceTurk Genel Müdürü Murat Erciyes, 1999 yılında kurulan SpaceTurk’ün Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) kiraladığı özel uydu ile 1 metreye kadar netlik sağlayan yeryüzü görüntüleri elde ettiğini ve bu görüntüleri 56 ülkede bulunan 100’ün üzerinde kuruluşa sattığını söyledi.

ÖZEL UYDU:

Erciyes, merkezi Ankara’da bulunan SpaceTurk’ün kiraladığı uydudan dünyada sadece 2 tane bulunduğunu vurgulayarak, ‘Yeryüzündeki ayrıntıları görüntüleyen uydunun en önemli özelliği 650 kilometre yükseklikten saate 25 bin km. hızla uçması ve bu uçuş anında rotasındaki bütün yeryüzü görüntülerini çekmesidir’ dedi. Erciyes, TurkSat türü haberleşme uydularının 36 bin km. yükseklikte uçtuğunu bu nedenle bu uydulardan net ve ayrıntılı görüntü almanın olanaksız olduğunu söyledi.

TSK DA MÜŞTERİ:

Türkiye ve çevresindeki 56 ülkede kamu ve özel sektörden müşterileri bulunduğunu belirten Erciyes, yeryüzü görüntüsü ihtiyacı olan bütün kuruluşların kendilerinin müşterisi olduğunu söyledi. Türkiye’de tapu kadastro çalışmasına önemli destek sağladıklarını vurgulayan Erciyes, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de görüntü desteği verdiklerini bildirdi.

UYDUDAN GAZETE:

SpaceTurk’ün müşterilerine sağladığı hizmetin kalitesini her geçen gün arttırdığını kaydeden Erciyes, 2007 yılından itibaren çözünürlüğün 1 metreden 40 cm’ye kadar düşeceğini, bunun da yeryüzündeki gazetenin bile görüntülenmesi anlamına geldiğini söyledi.

ELEMANLARA UYDU TAKİBİ:

Erciyes, SpaceTurk’ün ekiplerini takip etmek isteyen şirketlere de destek verdiğini, uydudan sağlanan görüntü ile yer tespitinin yüzde 100 doğru biçimde yapıldığını bildirdi. Çizgi üzerinden yapılan araç takibinin yanıltıcı bilgi verebileceğini belirten Erciyes, şirketlerin giderek daha fazla oranda, yeryüzü görüntüsü üzerinden araç takibini tercih etmeye başladıklarını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle