GeriEkonomi Yunanistan’da bayram havası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan’da bayram havası

Yunanistan’da bayram havası
refid:23594497 ilişkili resim dosyası

Azeri gazının Avrupa’ya ulaşması için TAP projesinde karar kılınması, ekonomik kriz içindeki Yunanistan’da büyük sevinç yarattı.

Yunanistan Ekonomik ve Sanayi Araştırmalar Merkezi’ne (IOBE) göre, TAP projesi çerçevesinde doğalgaz boru hattının inşa çalışmaları esnasında (2015-2018) Yunanistan’ın kazancı 320 milyon Euro olacak ve 2 bin 700 kişiye iş olanağı sağlanacak. TAP’ın 50 yılda (2019-2069) Yunanistan’a katkısı 35 milyar Euro civarında olacak. Yunanistan’ın bu süre içinde net karı ise 5 milyar Euro’yu geçecek. Atina Pandion Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Müdürü Konstantinos Filis, TAP sayesinde Yunanistan’ın ilk kez enerji haritasında yer aldığını vurguladı.

Türkiye’ye 10, Avrupa’ya 6 milyar metreküp gaz

ŞAHDENİZ 2 projesinde ilk etapta yıllık 16 milyar metreküp (bcm) gaz taşınacak. Bunun 10 milyar metreküpü Türkiye’ye, 6 milyar metreküpü de Avrupa’ya gidecek. Türkiye’ye ilk gazın 2018, Avrupa’ya ise 2019’da ulaşması öngörülüyor. Aslında Azerbaycan’dan Avrupa’ya uzanan koridorun tamamını Nabucco’nun inşa etmesi bekleniyordu. Ancak Azerbaycan ve Türkiye’nin TANAP hattını ortaya koyması, Nabucco’nun da Batı Nabucco adını alarak, kısalmasına neden oldu. Batı Nabucco’nun Yunanistan yerine, Türkiye’nin Bulgaristan sınırından başlaması, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya’ya ulaşması planlanıyordu. TAP’ın tercih edilmesinde, İtalya ve Balkan doğalgaz pazarındaki büyüme grafiğinin de etkili olduğu belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle