‘Yunanistan, Avrupa’nın Lehman Brothers’ı olur mu

Hürriyet Haber
17.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Borç sıkıntısı yaşayan Yunanistan’ın Maliye Bakanı, Fransa ve Almanya Maliye Bakanları ile biraraya geldi. Bu görüşmede bir ‘iflastan kurtarma planı’nın gündeme gelmediğini açıklansa da, ‘Yunanistan AB’nin ‘Lehman Brothers’ı olur mu’ sorusu gündeme oturdu.

TARİHİNİN en büyük borç sorunuyla karşı karşıya olan Yunanistan’ın Maliye Bakanı, Fransa ve Almanya Maliye Bakanları ile biraraya geldi. Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakonstantinou, Paris’te yapılan görüşmede ‘iflastan kurtarma planı’na ilişkin herhangi bir konunun gündeme gelmediğini açıkladı. Ancak bu görüşmeler, ‘Yunanistan AB’nin ‘Lehman Brothers’ı olur mu’ sorusunu gündeme getirdi.

Hemen sonuç vermez

AB’li meslektaşlarının Yunanistan’ın doğru yolda olduğuna inandıklarını söyleyen Yunan Bakan Papakonstantinou, ülkesinin içinde bulunduğu ekonomik koşulun en önemli parçasını yolsuzlukların oluşturduğunu, büyük borçtan kurtulmak için bunun engellenmesi gerektiğini söyledi. Piyasaların, Başbakan’ın ve kendisinin yaptığı açıklamaları yakından takip ettiğini söyleyen Papaconstantinou, “Konuşmalarımızın piyasaya hemen yansıması, yapacağımız işleri daha da zorlaştırıyor” açıklamasında bulundu. Fitch gibi ülkenin kredi notunu düşüren kurumların önümüzdeki dönemde Yunanistan’ın notunu yeniden düşürmesini beklemediğini belirten Papakonstantinou, “Bu tip ajansların hepsiyle görüşüyoruz. Yapmaya çalıştığımız şey orta vadede gerçekleştirilebilecek bir şey. Hemen sonuç vermesini beklemek doğru olmaz” ifadesini kullandı.

AB endişeleri arttı

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Yunanistan’ı borç batağından kurtarmak için harekete geçmeleri, akıllara ‘Yunanistan AB’nin ‘Lehman Brothers’ı olur mu’ sorusunu getirdi. ABD hükümetinin batmak üzere olan yatırım bankası Lehman Brothers’ı kurtarmak için çalışmalara başlamasının ardından ‘ekonomik kriz fitilinin ateşlendiği’ hatırlatan analistler, bu durumun Yunanistan’ı borçlardan kurtarmak isteyen AB’nin yeni Lehman’ı olacağı yorumlarının da neden oldu.

Kuvvetli ilaç lazım

Yorgo Papaconstantinou’nun yaptığı açıklamaların ardından Atina Borsası dün, günün ilk yarısında yüzde 2.12 değer kaybetti ve banka hisseleri de yüzde 3.5 düştü. Analistler Yunan ekonomisinin ‘acı verecek’ daha kuvvetli bir ilaca ihtiyaç duyduğu yorumunda bulundu. Fransız Maliye bakanı Christine Lagarde ve Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile bir araya gelen Papakonstantinou’nun önümüzdeki hafta ise İngiliz Meslektaşı Alistair Darling ile görüşeceği belirlendi.

Yunanistan’a yardımcı olacağız

AVRUPA Birliği (AB) Dönem Başkanı Jose Manuel Barosso, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreou’nun ülkesinin problemlerini çözme konusunda kararlı olduğunu söyledi. Barosso, “Yunanistan’ın doğru kararlar alacağına inanıyoruz. Biz de bu kararları uygulama konusunda onlara yardımcı olacağız” diye konuştu. Bank of America’nın yatırım bankası Merrill Lynch ise yayımladığı bir notta, Yunanistan’ın çektiği sancılara rağmen borçlarına yeterince yoğunlaşmadığını öne sürdü. Banka ayrıca, uygulamaya konulacak yeni plan dahilinde harcamaların kısıtlanmasının, pazara olumlu yansıyana kadar baskıların devam edeceğini açıkladı.

S&P de Yunanistan’ın kredi notunu indirdi

ULUSLARARASI kredi değerlendirme kuruluşu Fitch’ten sonra Yunanistan’a bir darbe de Standard and Poors’dan (S&P) geldi. Yunan ekonomisinin düzelebilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu belirten S&P, ülkenin uzun vadeli kredi notunu (A-)’den (BBB+)’ya indirdi. S&P’den yapılan açıklamada Papandreu’nun ilan ettiği kemer sıkma tedbirlerinin tek başına kamu açığını kapatmasının imkansız olduğu vurgulandı.

Arapoğlu ve aldığı 800 bin Euro’luk prim tartışılıyor

FİNANSBANK’ın sahibi National Bank of Greece’in (NBG) görevinden ayrılan CEO’su Takis Arapoğlu’nun 800 bin Euro prim alması, Yunanistan’da tartışmalara yol açtı. Arapoğlu’nun, 2008 yılında 500 bin Euro yıllık maaşının yanısıra 800 bin Euro prim aldığının ortaya çıkması medyada tepki gördü.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı