GeriEkonomi Yunanistan’a prenses jesti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan’a prenses jesti

Yunanistan’a prenses jesti

Avrupa Merkez Bankası, yeni Euro banknotlarını güvenliğinde Yunan mitolojisinde yer alan prenses ‘Europa’yı kullanacak. Bu kararla hem birlikten çıkarılıp ‘Drahmi’ye dönüş senaryolarının yapıldığı Yunanistan’a bir jest, hem de Avrupalılara Avrupa tarihini hatırlatılması amaçlanıyor.

AVRUPA Birliği’nin (AB) ortak para birimi Euro’nun güvenlik özelliklerini güçlendirmek için hazırlıklar devam ederken, yeni banknot tasarımlarında Yunan mitolojisinde yer alan Fenikeli Prenses Europa’nın kullanılacağı belirtiliyor. Avrupa kıtasına ismini veren ‘Europa’nın, Avrupa Merkez Bankası’nın önümüzdeki yıl piyasaya süreceği yeni Euro banknotların filigranlarında, mevcut banknotlardaki mimari görüntülerin yerini alacağı kaydediliyor.

2013’te piyasaya sürülecek

Güvenlik özellikleri artırılmış yeni Euro banknotların 2013 yılının başında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin sonbaharda Euro’nun yenilenmiş özellikleriyle ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapması öngörülürken, yeni banknotları hazırlayan ekipten sızan bilgiler Yunan mitolojisinden Europa’nın banknotlarda yer alacağını ortaya koydu.

Taklit edilmesi çok zor

Bloomberg’de yer alan habere göre uzmanlar, yeni güvenlik özellikleriyle Euro’nun daha zor taklit edilebileceğini vurgularken, filigranda yapı yerine bir simanın kullanılmasının kalpazanların sahte para yapmasını zorlaştıracağı belirtiliyor. Mevcut Euro banknotlarında hem filigran, hem de banknotlardaki ana resimler olarak Avrupa mimarisinin farklı dönemlerinden pencereler, geçitler ve köprüler kullanılıyor. Yeni banknotlarda, bu sembollerin korunacağı ve ‘Europa’lı yeni filigran dışında, dolaşımdaki banknotlara çok benzer olacağı kaydediliyor. Bu yılın ilk yarısında Avrupa Merkez Bankası tedavülden 251 bin sahte banknot kaldırırken, bir önceki altı aylık dönemde 310 bin banknot çekilmişti. Yeni Euro’larda banknot renklerinin biraz değişmesi beklenirken, Europa’nın, banknotların sağında yer alan gümüş işaretlemede de hologram olarak gözükeceği belirtiliyor.  Avrupa Merkez Bankası, 2008 yılında ikinci serinin ilk banknotlarını 1 Ocak 2011’de tedavüle çıkarmak istediğini açıklamıştı.

Yeni figür tartışma yarattı

AVRUPA Merkez Bankası’nın (ECB)   Yunanistan’ın Euro bölgesinde kalıp kalmayacağının sorgulandığı böyle bir dönemde, Yunan mitolojisine referans yapması ise tartışma konusu oldu. Europa’nın kullanımıyla ilgili endişeleri gidermek ve yeni banknotları tanıtmak için ECB’nin bir halkla ilişkiler şirketiyle anlaşacağı belirtiliyor. Avrupa’nın temellerini simgeleyen bir görüntü kullanılmasının, Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi siyasi liderlerin Euro’nun birlik ve beraberliğin para birimi olduğuna yönelik mesajlarını pekiştirebileceği düşünülüyor. Öte yandan, Yunanistan’ın tetiklediği borç krizinin Roma’dan Dublin’e birçok hükümetin borçlanma maliyetlerini artırdığı, en az beş ekonomiyi resesyona ittiği ve parasal birliği yok etme tehditi oluşturduğu hatırlatılıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle