Yunanistan’a kriz dersi vereceğiz

Hürriyet Haber
15.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Yunanistan’ın ekonomi ve maliye bakanları ile buluştuğu toplantıda, Yunanistan’ın Türkiye’nin kriz deneyiminden de yararlanılması gündeme geldi.

Babacan, Yunanistan-Türkiye Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı çerçevesinde düzenlenen İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Yunanistan’ın Türkiye’nin kriz tecrübelerinden yararlanabileceğini vurguladı. Babacan, “Yunanistan hükümetinin kararlı uygulamaların kutluyorum. Yunanistan Türkiye’nin kriz tecrübesinden yararlanabilir. Yunan maliye bakanıyla bir araya gelerek bu alanda bir mekanizma kurmaya karar verdik. İki ülke aynı hataları tekrarlamamalı” dedi.
200’ü aşkın işadamı
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki 200’ü aşkın işadamı da yer aldığı toplantıda konuşan Ali Babacan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’de 400’ü aşkın Yunan firmasının 6 milyar dolarlık yatırım yaptı. Yunanistan’ın yeni ekonomik programı istikrarı sağlamaya yönelik oldukça iyi düşünülmüş bir program. Yeni ekonomik programın anahtar kelimesi uygulama olacak. Bu program 3 yıl boyunca düzgün bir şekilde uygulanması durumunda Yunanistan ekonomik tablosunu değiştirebilir.”
Yaşanmış somut kriz
Mali kuralı Yunanlılara anlattıklarını ifade eden Babacan, şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin 2002-2009 ekonomik tecrübesinin örnek alınabilecek bir çok noktası var. Yunanlılarda bu konuyla ilgileniyor. Uluslararası kuruluşlar Yunanistan’a akıl veriyor, öneriler getiriyor. Ancak bizimki kağıt üzerinde değil yaşanmış, başarılmış somut tecrübelerdir. Bu tecrübelerden Yunanistan faydalanabilir.”
Özel sektör önemli
Yunanistan’ın ekonomik programını incelediklerini anlatan Babacan, bu programda siyasi irade desteği ile Yunan özel sektörünün yapılanmasının büyük önem ifade ettiğini anlatarak şöyle devam etti: “Yunan özel sektöründe yeterli bir rekabet yapısı bulunmuyor. Birçok sektörde rekabetin güçlendirilmesi, verimsiz alanların daha verimli hale getirilmesi ve istihdam piyasasının esneklik kazandırılması önemli. Yunanistan’ın aldığı önlemlerde kamuoyunda ağırlıklı olarak mali uyum konusu görüşüldü. Bundan sonra asıl önemli konu olan yapısal reformlar gündeme gelecek ve bu aşamada da Türkiye’nin başarılı uygulamaları anlatılacak.”

Sorunları taraf  olarak değil ortak olarak çözeriz

YUNANİSTAN ile yüksek düzeyde işbirliği konseyi toplantısıyla yeni bir dönem başlattıklarını kaydeden Ali Babacan, bu çerçevede her yıl bir kez Başbakanlar başkanlığında bir çok bakanın katılımı ile toplantılar yapılacağını bunun yanı sıra Türkiye’nin ilgili bakanlarının yılda en az bir kez bir araya geleceklerini söyledi. Türkiye ile Yunanistan arasındaki yeni dönemde meselelerin taraf olarak değil, ortak olarak çözümleneceğini vurgulayan Babacan, “Her iki tarafın da oluşturacağı bu ortaklığın bölgenin, Doğu Akdeniz’in güvenliği için önemli” dedi

Çin’e ortak paket satalım tatilciyi çekelim

İKİ ülkenin turizm işbirliğine gidebileceğini vurgulayan Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sypros Kouvelis, şöyle konuştu: “Türkiye ile Yunanistan şirketleri Çin pazarında ortak paketler satabilir. Turizm potansiyeli yüksek olan Çin’deki tatilcileri Türk-Yunan turizm şirketleri getirebilir. Burada 21 anlaşma imzalanacak bunun arasında çifte vergilendirme de bulunuyor. 3’ncü ülkelerle ticareti ortak olarak geliştirebiliriz. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarında da iki ülkenin önemli işler yaptığını biliyoruz. Bunun yanı sıra demiryollarında da yeni projeler hazırlanabilir.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı