Yunanistan’a kasım ayına kadar para yok

Yorgo KIRBAKİ
05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Euro Bölgesi Maliye Bakanlarının, Yunanistan’a verilmesinde mutabık kalınan 110 milyar Euro’luk ikinci mali yardım paketine özel sektör alacaklılarının katılımının ne büyüklükte olacağını yeniden değerlendirmeye almaları, ülkenin karşı karşıya olduğu temerrüt riskini artırdı.

Maliye bakanları, Lüksemburg’da yaptıkları görüşmede ayrıca ilk mali yardım paketi kapsamında Yunanistan’a verilen kredinin bir sonraki diliminin serbest bırakılması için kasım ortasına kadar beklenebileceğini açıklayarak, mali yardım koşullarını karşılaması için Atina yönetimi üzerindeki baskıyı artırdı.
Özel sektör paketi incelemede
Euro Bölgesi maliye bakanları grubu başkanı Jean-Claude Juncker, 21 Temmuz tarihinde üzerinde uzlaşmaya varılan fakat henüz yürürlüğe girmeyen ikinci mali yardım paketine özel sektörün katılımını yeniden gözden geçirdiklerini açıkladı. Yunanistan’ın özel sektördeki alacaklıları, ülkenin borç yükünü azaltmak için ellerindeki Yunan tahvillerinin yüzde 21’i kadar aktif silmeye razı olmuşlardı. Ancak Yunanistan ekonomisindeki daralma ve bütçe açığının artması özel sektörle varılan uzlaşının yeniden değerlendirilmesini gerektiriyor.
Juncker yaptığı açıklamada, “Özel sektörün katılımı konusunda, 21 Temmuz kararlarından bu yana çeşitli değişiklikler olduğunu ve teknik revizyonları değerlendirdiğimizi söyleyebiliriz” demekle yetindi ve başka herhangi bir ayrıntı vermedi. Altı saatten uzun süren görüşmelerin net bir sonuç vermemesi, Yunanistan’ın 357 milyar Euroyu bulan borcunda temerrüde düşebileceği endişelerini güçlendirerek yatırımcıların karşı karşıya kaldığı belirsizliği artırabilir.
13 Ekim toplantısı iptal
Maliye bakanları ayrıca Yunanistan’a yapılacak 8 milyar Euro’luk bir sonraki kredi ödemesinin onaylanması beklenen 13 Ekim toplantısını iptal etti. Belçika Maliye Bakanı Didier Reynders, toplantı sonrası yaptığı açıklamada “Yunanistan kredinin Kasım ayının ikinci haftasında serbest bırakılması gerekeceğini bize iletti” diyerek mali yardımın bir sonraki dilimi için yeni ve daha ileri bir tarih verdi. Yunanistan’a ilk mali yardımı veren Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’na (IMF) bağlı heyetinin, bu süre zarfında ülkenin bütçe kesintileri hakkındaki incelemelerini sürdürmesi bekleniyor.

Papandreu istifa etme fikrini iki kez yakın çevresiyle paylaşmış

YUNANİSTAN Hükümet Sözcüsü İlias Mosyalos’un, “Papandreu yakın çevresine istifa etmeyi düşündüğünü söylüyor” dediği iddia edildi. Financial Times’ın Almanya edisyonunda yer alan haberde, “Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu istifa edecek” iddiası Atina yönetimi tarafından saçmalık olarak değerlendirildi. Haberde, “Kendisini güçsüz hisseden Başbakan Papandreu’nun son 3 hafta içinde iki kez yakın çalışma çevresine ‘istifasından’ söz ettiğini, Yunanistan’ın artık hiçbir şey için karar almadığını ifade ettiği” belirtildi. Ancak Masyalos, iddiayı ‘Saçmalık ve çöp bilgi’ olarak nitelendirdi. Papandreu’nun ofisinden yapılan açıklamada ise, Yunanlı Başbakan’ın çalışma arkadaşlarının iddiayı ortaya atan basın mensupları ile irtibata geçerek, ellerindeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığını ifade ettiklerinin belirtildiği bildirildi.

Protestocular bakanlık binalarını işgal etti

YUNANİSTAN’da hükümetin, 30 Bin kamu çalışanının kızağa alınmasını içeren ek kemer sıkma önlemlerine karşı protesto eylemleri gerçekleştiriliyor. Başkent Atina’da yollara dökülen protestocu gruplar bakanlık binalarını işgal etti. Ekonomi, Kalkınma, Tarım, Sağlık, Adalet ve Kültür Bakanlıkları’nın işgal edilirken, öğrenciler de Eğitim  Bakanlığı’nda gösterilerini sürdürdü.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı