GeriEkonomi Yunanistan 50 milyar Euro’luk özelleştirme için kolları sıvadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan 50 milyar Euro’luk özelleştirme için kolları sıvadı

EKONOMİK krizde borç içinde kıvranan Yunanistan hükümeti, muhalefetin tepkisine rağmen AB ve IMF’nin 50 milyar Euro’luk özelleştirme ve devlet gayrımenkullerini satışı reçetesini uygulamak için düğmeye bastı.

2015’e kadar spor toto, elektrik (DEH) ve su (EYDAP) idareleri, Pire ve Selanik limanları ile Atina Metro’sundaki devlet hisselerinin satışından 15 milyar, devlete ait 72 bin gayrı menkulun bir bölümünün satışından ise 35 milyar Euro gelir hesaplanıyor. Ekonomik kriz Yunan devletinin kuruluşundan 184 yıl sonra ilk kez gayrimenkullerinin listesini belirleme olanağı sağlayacak. Devlete ait gayrimenkullerin toplam değeri 300 milyar Euro olarak hesaplandı. Gayrimenkuller için yeni bir devlet şirketi kurulacak. Bu şirket satış yapabileceği gibi Yunan devletinin borçlanması söz konusu olduğunda seçtiği gayrimenkulleri ipotek olarak gösterebilecek. Ekonomi Bakanı Yorgo Papakonstantinu, “Devletin gayrienkullerinden yararlanmayı hedefliyoruz. Yok pahasına satacak değiliz” dedi. İlk aşamada 13 gayrimenkul satışa çıkarılacak. Bunlar arasında Atina’daki eski havaalanı, İskeçe’deki eski “Amerika’nın Sesi” tesisleri ve Girit’teki eski ABD üssü arazileri bulunuyor.

Türk-Yunan barış treni durduruldu

YUNANİSTAN’daki ekonomik kriz “Türk-Yunan Barış Treni”ni vurdu. Yunan Devlet Demiryolları’nın (OSE) gelecekte özelleştirilmesi amacıyla başlatılan “ıslah proramı” çerçevesinde tüm dış seferler süresiz durduruldu. Bu çerçevede Selanik-Atina arasındaki “Barış Treni” seferleri de Pazar gününden itibaren yapılmıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle