Yunan yetkili: Bütün kredi sistemi çökebilir

A.A.
06.07.2015 - 15:25 | Son Güncelleme:

Adının açıklanmasını istemeyen bir ulusal banka yetkilisi, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, nakit sıkıntısı, kasalardaki paranın beklenenden daha erken biteceği beklentisinin Yunan bankacılık sistemindeki en önemli sorunları oluşturduğunu ifade etti. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili "Anlaşma olmazsa sorunlar her geçen gün büyüyor. Ülkenin bütün kredi sistemi çökebilir" dedi.

Yunanistan'da referandumdan "Hayır" kararı çıkarken, Avrupa Merkez Bankası'nın nakit akışına izin vermeyeceği endişesi taşıyan bankacılar, kreditörlerle bir an önce anlaşmanın kendileri için acil ihtiyaç olduğunu belirtiyor.Adının açıklanmasını istemeyen bir ulusal banka yetkilisi, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, nakit sıkıntısı, kasalardaki paranın beklenenden daha erken biteceği beklentisinin Yunan bankacılık sistemindeki en önemli sorunları oluşturduğunu ifade etti.

BİR ZAMANLAR PİYASALARIN AŞKIYDI

'HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR'

Ülkedeki bankacılık sisteminin sorunlarını ve geleceğini değerlendiren üst düzey banka yetkilisi, kreditörler ile Yunan hükümetinin bir an önce anlaşmasının kendileri için bir acil ihtiyaç olduğunu belirterek, "Anlaşma olmazsa sorunlar her ge

Yunan yetkili: Bütün kredi sistemi çökebilir YUNANİSTAN İÇİN İKİ BOMBA HABER

çen gün büyüyor. Ülkenin bütün kredi sistemi çökebilir" dedi. Yunanistan'nın geleceğinin Avrupa'da olduğunun bir an önce teyit edilmesi gerektiğini ifade eden yetkili, "Bankalardan yüksek miktarda para çıkmasın diye şu anda sermaye kontrolü var ve bankalar kapalı. Bu, sadece nakit sıkıntısından dolayı. Bankaların ödeme yapma gücü ile ilgili sorun değil," değerlendirmesinde bulundu. Yunan ihracatçıların ve ithalatçılarının işlerinin kesintiye uğramaması için kendilerine alternatifler sunulması gerektiğini belirten yetkili, bunun da ihracatçıların üçüncü bir ülke ile ödeme sistemi için anlaşma yapılmasıyla mümkün olacağını kaydetti.

MERKEL GÖRENLERİ ŞAŞIRTTI

'ZATEN GÜÇ DURUMDAYIZ'

Öte yandan, geçen hafta, Yunan İhracatçıları Birliği ülkedeki sermaye kontrolleri uygulamasının ihracatçılara haftalık 80 milyon avro kaybettireceğini bildirmişti. Birlik yaptığı açıklamada, para transferleri konusunda zorluklar yaşandığını belirterek, ülkenin ihracat ve ithalatında düşüş olacağını öngörmüştü.

Yunan yetkili: Bütün kredi sistemi çökebilir YUNANİSTAN "HAYIR" DEDİ

Başkent Atina'da giyim mağazası olan Lola Papadimitriu, Avrupa Merkez Bankası likiditeyi artırmazsa daha büyük sıkıntı yaşayacaklarını belirterek, "Zaten güç durumdayız. Müşterilerde para olmadığı için, alışveriş de olmuyor. Şu anda ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bütün gözlerimiz Avrupa'da" diye konuştu. Yunanistan'da pazartesi günü bankaların büyük kısmı kapalı. Bununla birlikte bazı bankaların, vatandaşların elektronik transfer yapmasına yardımcı olmak için açık bulunduğu gözlendi. Vatandaşlar ise ATM'lerde kuyruklar oluşturarak para çekmeye devam ediyor.

Yunan yetkili: Bütün kredi sistemi çökebilir 'VARUFAKİS’İN YERİNE ÇAKALOTOS GELECEK' İDDİASI

ATİNA'NIN KALBİ SİNTAGMA'DA 'HAYIR' COŞKUSU

Yunan yetkili: Bütün kredi sistemi çökebilir AB’YE GÜÇLÜ ‘OXİ’

Yunan yetkili: Bütün kredi sistemi çökebilir ÇİPRAS: DEMOKRASİYE ŞANTAJ YAPILAMAZ

Etiketler: yunan yetkili
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı