GeriEkonomi Yunan turist Türkiye’yi sevdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunan turist Türkiye’yi sevdi

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türk-Yunan ilişkilerinde yaşanan olumlu gelişmeyle Türkiye'ye gelen Yunan turist sayısının giderek arttığını, Eylül ayı sonu itibariyle Yunanistan'dan Türkiye'ye ziyaretçi sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43'lük artış yaşandığını bildirdi.

Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye turizminde bu yıl adeta Yunan turist bereketi yaşandığını belirterek, Eylül ayı itibariyle Türkiye'ye gelen turist sayısında yüzde 2,7 artış yaşandığını, Yunan turist sayısının da yüzde 43'lük artışla 196 binden 283 bine yükseldiğini kaydetti.

Yaşanan artışın Türk-Yunan ilişkileri ve turizm açısından çok önemli bir gösterge olduğunu dile getiren Demirtaş, Türkiye'ye gelen turist sayısındaki yüzde 2,7'lik artışa oranla, Yunanistan'dan gelen ziyaretçi sayısında yaşanan büyük artışın, sektör açısından önemli bir gelişme olduğunu ifade etti. Demirtaş, şunları kaydetti:

‘‘Özellikle de ulaşım açısından İzmir'in adeta elinin kolunun bağlı olduğu bir ortamda bu artışın yaşanması çok önemli. nanistan ile İzmir arasındaki hava, kara ve deniz yolu ulaşımı konusundaki engeller kaldırıldığı takdirde komşumuzdan gelecek turist sayısının daha da artacağı kesin. Eylül sonunda Türkiye'de turist sayısı 10 milyon 902 bin kişiyi buldu. Bu rakamlarla 2003 yılı Aralık ayı sonu itibariyle Türkiye'ye gelen turist sayısının 14 milyonu geçmesi kesinleşmiş oldu. Bizler, Türkiye turizminin kalbinin atmaya başladığı Ege ve İzmir'in ulaşıma yönelik sorunları giderildiği takdirde daha fazla Yunan turist getireceğimize inanıyoruz.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle