GeriEkonomi Yunan bankasını Türkler kurtardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunan bankasını Türkler kurtardı

Yunan bankasını Türkler kurtardı
refid:17889463-spot ilişkili resim dosyası

Elinde bulundurduğu varlık açısından Yunanistan’ın en büyük bankası olan National Bank, ilk çeyrekteki kârının Türk iştiraki Finansbank’ın başarılı performansından dolayı, yıllık bazda yüzde 39 arttı.

Bankadan yapılan açıklamada, net kârın Ocak-Mart 2011 sürecinde 157 milyon euroya yükseldiği belirtildi. 2010’un ilk çeyreğinde bu rakam, 114 milyon euro seviyesindeydi. Analistler, ilk çeyrekteki kârın 116 milyon euro civarında olmasını bekliyordu.

   

Finansbank, 151 milyon euro kâr ettiğini açıkladı.  

 

National Bank CEO’su Apostolos Tamvakakis, bankanın kâr etmesinde en büyük etkenin işletme maliyetlerinde gittikleri kesintiler olduğunu işaret etti.

 

Tamvakakis, bankanın bugüne kadar ülkenin içinde bulunduğu krize elinden geldiğince başarılı bir şekilde karşı koyduğunu ancak önlerinde büyük sıkıntıların olduğunu belirtti.

 

CEO, “NBG, Yunanistan’daki bankacılık sistemini güçlendirmek için yeni girişimlerde bulunmayı planlıyor” dedi.

 

Yunanistan ekonomisi üçüncü yılında da durgunluk yaşarken, ülkedeki bankaların para kazanması oldukça zor bir hal almaya başladı.

 

Bankalar, operasyonlarını yürütmek için Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) aşırı derecede bağımlı hale geldi.

 

*Bu haber ekathimerini.com sitesinde "Turkish holding props up NBG’s Q1 earnings" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle