GeriEkonomi Yunan bankalar ve hükümet karşı karşıya
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunan bankalar ve hükümet karşı karşıya

Yunan bankalar ve hükümet karşı karşıya
refid:19080123 ilişkili resim dosyası

Yunanistan'ın borcuna “sürdürülebilir çözüm” bulma çabaları çerçevesinde Yunanistan'ın borçlarının büyük oranda kesintiye tabi olması olasılığı Atina hükümeti ile Yunan bankacıları karşı karşıya getirdi.

Yunan bankalarının yöneticileri ve büyük hissedarları, Yunanistan'ın borçların yüzde 50 seviyesinde kesintiye tabi olması durumunda bankalardaki kontrollerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalarak, yardım için Avrupa Finansal İstikrar Fonu'na (EFSF) başvurmak zorunda kalacaklarını belirttiler.

Yunan hükümeti yetkilileri ise ulusun çıkarının bankaların çıkarlarından önde geldiğini belirterek, bankacıların tavrına tepki gösterdiler. 

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evanelos Venizelos, Brüksel'deki gelişmelerle ilgili bankacılara bilgi verdiği telekonferansta, bankaların sermayelerinin arttırılmasının söz konusu olduğunu söyleyerek, “Ulusun geleceği hiçbir bankanın hiçbir yönetim kuruluna bağlı olmayacak” dedi.

Hükümet yetkilileri Yunan basınına yaptıkları açıklamalarda, bankaların sermaye artırımının Haziran 2012'ye kadar tamamlanmış olması gerektiğini belirttiler.
Bankacılar ise sermaye artırımı için EFSF'ye başvurmanın bankaların AB, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından denetim altına alınması anlamına geldiğini savunuyor.  

 

 

 

 


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle