GeriEkonomi Yumurtanın sarısına suni müdahale
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yumurtanın sarısına suni müdahale

Yıllık 100 milyon yumurta üretimi olan Kepekçi Yumurta A.Ş. Yem üretimi ve Satış Müdürü Tarık özbay bazı firmaların yumurtaların sarılarının daha koyu olması için tavuklara suni maddeler içeren yemler verdiklerini öne sürdü.

Marmara Bölgesi'nin modern entegre üretime geçen ilk yumurta üretim tesislerinden biri olan, 70 kişinin çalıştığı Kepekçi Yumurta A.Ş. Yem Üretimi ve Satış Müdürü Tarık özbay, 2003 yılında günlük 90 bin yumurta üretimi ile başladıkları üretimde yıllık 100 milyon yumurta üretimine ulaştıklarını söyledi. Yem Üretimi ve Satış Müdürü Tarık özbay, Türkiye'de yumurta üretimi yapan bazı firmaların yumurtaların sarısının daha koyu renkte olması için suni yöntemlere başvurduklarını savunarak şöyle dedi:

“Yumurtanın sarı renk alması için suni maddeler kullanılmaktadır. Bunlar yüksek oranda kullanıldığında yumurta daha koyu renkli olur. Fazlası insan sağlığına sakıncalıdır. Bu maddeleri asgari oranlardan daha aşağıda kullanıyoruz. Biz sarısını vermek için mısırın özünden üretilen doğal ürünü kullanıyoruz. Aslında bu pahalı bir ürün, bizim maliyetimiz diğer işletmelere göre yüzde 20 daha fazla. Ama asla kaliteden taviz vermiyoruz.”

Sektörü ‘başıboş' olarak nitelendiren Özbay, hâlâ eski usüllerde ve ‘iptidai koşullarda' üretim yapan kümeslerin çok fazla olduğunu, üretim yapan 4 bine yakın irili- ufaklı yer bulunduğunu anlatırken, bunlar arasında günlük 1000 yumurta üretenler de bulunduğunu söyledi.
Türk insanının 3- 4 günde 1 yumurta yediğini belirten özbay, şöyle devam etti:

“Bu Avrupa'da kişi başına 1 hatta 2 yumurtaya çıkıyor. Şu anda yumurta ihraç ediyoruz. Her gün 1 yumurta yense üretimi artırmak gerekecek. Türkiye'deki yumurta tüketimi düşük. Kendimize 5 yolda 500 bin üretime çıkma hedefi koyduk. 3 sene içinde hedefimizin yüzde 80'ini gerçekleştirdik. Sektörün gidişatı önemli olduğu için şu anda üretim artışı hedefimizi durdurduk. Bu sektörde her hafta pazartesi günü fiyat açıklanıyor, hafta içinde fiyatlar dalgalanabiliyor. önümüzü göremiyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle