GeriEkonomi Yüksek Hızlı Tren'de ücretsiz yolculuk yoğunluğu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüksek Hızlı Tren'de ücretsiz yolculuk yoğunluğu

Yüksek Hızlı Tren'de ücretsiz yolculuk yoğunluğu
refid:18566685 ilişkili resim dosyası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı yolcu taşımaya başladı. 411 yolcu kapasiteli tren tamamen dolarken, önceden bilet alan bazı yolcular bedava seferde ücretli yolculuk yaptı.

Bugünden itibaren Ramazan Bayramı tatili bitimine kadar ücretsiz olacak hızlı trenin saat 07.00’deki ilk seferinde 411 yolcu kapasiteli tren tamamen dolarken, daha önceden indirimli fiyattan yolcu taşınacağı açıklandığından bilet alan yolcuların da olması nedeniyle bazıları ücretli, bazıları da ücretsiz yolculuk yaptı.

Yüksek Hızlı Tren'e hücum - Foto Galeri

Hızlı trene koştular - WEB TV 

Yapımı 4 yıl 8 ayda tamamlanan Ankara-Konya YHT hattı, 1 milyar liraya mal oldu. Daha önce Ankara’ya doğrudan gitmeyip Afyonkarahisar, Eskişehir üzerinden başkente 612 kilometrelik yolu 10.5 saatte kat ederek ulaşılabilen tren yerine YHT yolculuğu 309 kilometre ile 1.5 saate indi. Ankara- Sincan arasındaki hatta eksiklikler giderildiğinde bu süre 1 saat 15 dakikaya inecek.    

Başbakan, YHT ile 1,5 saatte Konya'ya gitti

Karşılıklı olarak günde 4 sefer yapılacak YHT’nin hizmete açılışı dün Konya Gar’ında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleşmesi ardından ilk seferler bugün saat 07.00’de başladı. YHT ile Ankara’ya gitmek isteyen yolcular yaklaşık 1 saat önceden Gar’a geldi. Yolcular, daha sonra X-Ray cihazlarından güvenlik kontrolünden geçtikten sonra trene bindi.

Toplam 411 yolcu kapasiteli olan tren tamamen doldu. Pazar günü son test sürüşünü gerçekleştirerek Konya’ya gelen Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım’ın, Ramazan Bayramı boyunca bilet fiyatlarının ekonomi 10, lüks 15 lira olacağını söylemesi üzerine bilet alanlar da ücretsiz seyahat edenlerle birlikte trene bindi. Ücretsiz yolculuk yapanlar, gişe önlerinde kuyruğa girip, herhangi bir ödeme yapmadan aldıları biletlerle trene bindi.

İlk seferde yer kalmadığı için trene binemeyen çok sayıda kişi, daha sonraki seferler için bekledi.

İlk gün nedeniyle yoğun olan Konya Garı’nda yolculardan bazıları Yüksek Hızlı Tren’i merak ettikleri ve bedava olduğu için bindiklerini anlatırken, bazıları da bu fırsattan yararlanıp Ankara’yı gezmek istediklerini, bazıları da yakınlarını görmek için Ankara’ya gittiklerini söyledi.

Günde karşılıklı olarak 07.00, 11.30, 15.30 ve 18.30’da sefer yapacak olan YHT’nin bayram tatilinden sonra ekonomi sınıfı bilet ücreti 25 lira, lüks sınıfı 35 lira olacak.


DHA-Genel - Türkiye-Konya - Tolga YANIK
2011-08-24 10:48:42


Yorumları Göster
Yorumları Gizle