GeriEkonomi Yüksek fırın ’Ayşe’ mini konserle devreye girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüksek fırın ’Ayşe’ mini konserle devreye girdi

Yüksek fırın ’Ayşe’ mini konserle devreye girdi
refid:8963176 ilişkili resim dosyası

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR), dışarıdan hiçbir destek almadan Türk mühendis ve işçileri tarafından inşa edilen yüksek fırın Ayşe’yi Tuluyhan Uğurlu’nun mini konseriyle açtı.

Söz konusu fırını yabancı bir şirkete ihale etselerdi 300 milyon dolara mal olacağını belirten Erdemir Genel Müdürü Oğuz Özgen, "Dünyada ilk kez bir demir-çelik fabrikası kendi fırınını kendisi yaptı. Bu fırın işlerini yapan Amerikalı, Japon firmalar var. Biz onların 300 milyon dolara yapacağı fırını 55 milyon dolara tamamen Türk mühendis ve işçileriyle yaptık" dedi. 43 yıllık birikimlerini yüksek fırın Ayşe’ye aktardıklarını vurgulayan Özgen, bütün know-how ve teknolojinin Türk mühendislere ait olduğunu söyledi. Normalda bu tür fırın değişikliklerinde 90 gün olan iş kaybını ise Erdemir 22 gün olarak yaşamış. Bunda da eski fırını uzun süre devreden çıkarmamanın etkisi olmuş.

1965 yılında üretime başlayan Erdemir’in 2007 yılında 4.3 milyon ton üretim kapasitesine ulaştığını anlatan Özgen şöyle konuştu: "Bu yolculuğun başlangıcında tesislerimizin başında Amerikalılar vardı. Tesis işleten, şirketi yönlendirenlerden bilgi ve tecrübe arttıkça tüm sorumluluklar Erdemir mühendis ve işçilerine geçti. Zaman zaman danışmanlıklar alınsa bile Erdemir, yıllar içinde Türkiye Sanayinin en önemli yatırımlarını gerçekleştiren, teknolojisini yenileyen 43 yıllık mühendislik bilgi birikimi ve yönetim tecrübesiyle bir dünya şirketi haline dönüştü."

Ayşe için 9540 proje

Yeni yüksek fırın Ayşe’nin yapımında 9 bin 540 adet proje çizildi. Mekanik, inşaat, elektrik, refrakter skoplarında toplam 758 bin 688 adam saat Erdemir ve 541 bin adam saat müteahhit işçiliği olmak üzere toplam 1 milyon 300 bin 28 adam saat, başka bir deyişle 5800 adam ay işçilik harcandı. 6 bin ton yassı çelik, 3 bin 8000 ton profil, 26 kilometre değişik çaplarda boru, 280 kilometre kablo, 44 kilometre kazık borusu, inşaatlar için 18 bin metreküp beton, 4 bin 350 ton refrakter, 2 bin 450 ton inşaat demiri kullanıldı. Ayşe Erdemir’in sıcak maden kapasitesini 2 milyon 800 bin tondan 3 milyon 400 bin ton seviyesine çıkardı. Ayşe’nin devreye alınmasının ardından Tuluyhan Uğurlu, üzerlerinde iş giysileri ve baretlerle öğle tatiline çıkan tüm Erdemir çalışanlarına konser verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle