Yüksek faiz, ekonomik terör gibi ’Gölge Para Kurulu’ kuruyoruz

Hürriyet Haber
24.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası’ndan faizde "şok indirim" talebinde bulunan reel sektör temsilcileri, meslek örgütleri, işçi ve işveren sendikaları, mevcut sorunları izlemek ve görüşlerini anlatabilmek üzere bir "Gölge Para Politikası Kurulu" oluşturacak.

Bu kurulla, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile iletişim kanallarını güçlendirmeyi hedefliyor.

GEÇTİĞİMİZ hafta gazetelere verdikleri ilanla Merkez Bankası’na, "Yeter artık, faizi indir, üretim ve istihdam ölmesin" bayrağı açan reel sektör temsilcileri, Merkez Bankası’ndan faizde "şok indirim" talebine karşılık bulamayınca ""Gölge Para Politikası Kurulu-PPK" kurmaya karar verdi. Başını Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) çektiği reel sektör temsilcileri, meslek örgütleri, işçi ve işveren sendikaları, mevcut sorunları izlemek ve görüşlerini anlatabilmek bu kurulu devreye sokacak.

GÜNDEM YİNE YÜKSEK FAİZ: TİM Başkanı Oğuz Satıcı, TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Hak-İş Konfederasyonu Başkan Yardımcı Yusuf Engin, TUSKON Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Kısacık, TUGİK Başkanı Hazim Sesli, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, TÜGİAD Başkanı Murat Saraylı, UND Tamer Dinçşahin, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ahmet Keleş, Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali İnce, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı Lemi Tolunay ve TİM üyeleri, verdikleri ilan sonrası "yüksek faiz" konusunu görüşmek üzere Yenibosna Dış Ticaret Kompleksi’nde bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ve yaklaşık 2.5 saat süren toplantının ardından bir açıklama yapan TİM Başkanı Oğuz Satıcı, tüm katılımcıların imzası ile hazırlanan ortak bildiriyi okudu.

EKONOMİK TERÖR ORTAMI ÖNLENMELİ: Yüksek faiz politikasının dünyanın en yüksek faizlerini ödeyerek Türkiye’nin kanını, iliğini sömürdüğünü ve bir tür ekonomik terör ortamı yarattığını düşündüklerini ifade eden Oğuz Satıcı, bu faizin de "ekonomik terör" yarattığını söyledi. Satıcı, Üretim, İstihdam ve İhracat Kurulu oluşturularak, yapacakları çalışmalarla ekonomik terör ortamını önlemeyi amaçladıklarını kaydetti. Satıcı, sorunları sürekli olarak izleyebilmek ve yüksek faiz politikalarına karşı görüşleri anlatabilmek için bir "gölge" Para Politikası Kurulu oluşturmaya karar verdiklerini açıkladı. Gölge PPK’nın Merkez Bankası Başkanı ve PPK üyeleriyle bir araya geleceğini kaydeden Satıcı, sadece faiz politikalarını değil, üretimle ilgili konularda da ortak çözümler üretmeyi amaçladıklarını vurguladı.

İMZA GRUBU KURUL POZİSYONUNDA: Satıcı, "İmza grubu artık Üretim, İstihdam ve İhracat Kurulu olarak kendini pozisyonlamış durumda. Türkiye’de üretim iklimini yaratana kadar tekrar bu mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi. Satıcı, Gölge Para Piyasası Kurulunun, Üretim İstihdam ve İhracat Kurulu’na entegre bir yapıda olacağını belirterek, kurul üyelerinin, işçi, işveren, üreticiler, ihracatçılar, akademisyenlerden oluşacağını ve her ay toplanacağını kaydetti. Satıcı ayrıca üretici, ihracatçı ve işverenin bir araya gelerek ekonomik terör ortamını önleyebilmek için bir de "Üretim, İstihdam ve İhracat Kurulu" kurulacaklarını açıkladı.

KONSEY BİR AN ÖNCE TOPLANMALI: Oğuz Satıcı, yüksek reel faiz ortamının üretim ve ihracatı imkansız kılacağı gerçeğinden hareketle, sorunun 23 aydır toplanamayan Ekonomik ve Sosyal Konsey’in ilk gündem maddesini oluşturması gerektiğini vurguladı. Satıcı, konseyin bir an önce toplanması gerektiğine dikkat çekti.

Irak’la diyalog piyasada korkuları dağıttı

GLOBAL piyasalarda oluşan panik havası sakinleşirken, içeride Kuzey Irak’a yönelik endişelerin azalmasıyla piyasalar dün rahat nefes aldı. ABD borsasındaki yukarı yönlü seyrin ardından dün gelişmekte olan ülkelere giriş devam etti. İMKB yüzde 3.30 değer kazanarak 56 bin seviyesini yukarı yönlü zorladı. Dolar ise 1.20 YTL düzeyine geriledi.

TEKNOLOJİ HİSSELERİ TOPARLADI: ABD’de önceki gün teknoloji şirketi Apple’ın bilançosunu açıklamasının öncesinde yatırımcıların teknoloji şirketlerinde alım yönlü hareket etti. Böylece Nasdaq endeksi yukarı yönlü hareket başladı. Bu hareket genele yayılınca ABD borsaları geçen haftanın büyük kayıplarını telafi yoluna gitti. Euro ise dolar karşısında hızla yükselişe geçti. Petrol fiyatları ise gerilemeye başladı. Apple’ın beklentilerin üzerinde kár açıklamasıyla Asya borsaları hızla yükseldi. Risk iştahı canlanınca da Japon Yenin’deki yükseliş durdu.

BORSA ZİRVEYE HAREKET ETTİ: Yurtdışı piyasaları izleyen ve içeride Kuzey Irak’a ilişkin açıklamaları fiyatlayan İMKB Ulusal 100 Endeks’i açılışın ardından gözünü yukarı dikti. Kuzey Irak’a yönelik olarak askeri değil siyasi yollarla çözüm aranacağı yönündeki beklentinin güçlenmesi endişeyi azaltınca yurtdışının rüzgarıyla endeks 56 binin üzerine hareket etti. Güne 53 bin seviyesinden başlayan endeks 56.085 puana kadar çıktı. Günün tamamında yüzde 3.30 değer artışı yakalayan borsada kapanış 55.752 puandan gerçekleşti.

Kararların arkasındayız hedeflerimiz değişmez

OĞUZ Satıcı, "Kuzey Irak’ın ekonomide ciddi risk olarak algılandığı dikkate alındığında faizde bakış açınızda değişiklik söz konusu mu?" sorusunu yanıtlarken, Kuzey Irak’ın, Türkiye’nin bugünkü sorunu olmadığını, Türkiye bu sorunla uzun yıllardır uğraşmaya gayret ettiğini söyledi. Türk iş dünyasının da, işçi ve işvereniyle tüm gücü ile Türkiye’nin hükümetinin, ordusunun aldığı kararların her zaman arkasında olacağını söyleyen Satıcı, şöyle konuştu: "Kendi hedeflerimizde de herhangi bir revizyon yapmayı planlamıyoruz. Aksine, o hedeflere daha hızla ilerleyeceğiz. Terör, sağduyuyu ortadan kaldırmayı ister. Aksine biz sağduyunun kaybedilmemesi, Türkiye’nin güçlü orduya sahip olduğunun unutulmaması, güçlü istikrarlı bir hükümetinin yeni seçilmiş parlamentosunun unutulmaması gerektiğini düşünüyoruz."

Görüşmeler Washington’da bitmedi  IMF yeniden Ankara’ya geliyor

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) ile yürütülmekte olan Stand-By düzenlemesi gözden geçirmesi kapsamında, 4-17 Ekim tarihlerinde Türkiye’de sürdürülen çalışmalara, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları nedeniyle Washington’da devam edildi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Hazine’den Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, 4 Ekim’de Ankara’da başlayan ve ABD’de devam eden gözden geçirme görüşmelerinin, önümüzdeki günlerde süreceğini ve 2008 yılı kamu maliyesi hedeflerine ulaşılmasını temin edecek adımlar konusundaki çalışmalara devam edileceğini açıkladı. Şimşek, IMF heyetinin Türkiye’ye gelerek, gözden geçirme görüşmelerini sonuçlandırmasının beklendiği bildirildi. Açıklamada, gözden geçirme çalışmaları kapsamında yapılan görüşmelerde, 2007 yılında "büyüme hızının yılbaşında öngörüldüğü gibi yüzde 5 civarında gerçekleşeceği, enflasyonun, Merkez Bankası’nın uygulamakta olduğu ihtiyatlı para politikası ile düşmeye devam edeceğinin" değerlendirildiği ifade edildi.

Kuzey Irak’a operasyon yabancı çıkışı yaratmaz

SERMAYE Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, Kuzey Irak’a olası bir askeri operasyonun yabancı çıkışına neden olmayacağını savundu. Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından düzenlenen "Portföy Yönetimi ve Kurumsal Yatırım Fırsatları" konulu panele katılan Erol, gazetecilerin "Olası askeri operasyon durumunda Türkiye’den ciddi bir yabancı çıkışı olur mu?" sorusuna, "Asla... Yabancı yatırımcı bilinçli. Riskini, hesabını çok iyi bilen, 1-2 günlük, bir haftalık yatırım kararları yapan değildir. Seçimden önce de bunu gördük. Borsa yatırımcısı, portföy yatırımcısı ve diğer doğrudan yatımcılar en az iki yıllık değerlendirme yaparlar. Yabancı yatırımcı aslında seçim öncesinde önümüzdeki 5 yılın kararını vermiştir. Bunun değişeceğini düşünmüyorum. Bu kararların, değerlendirmelerin değişeceğini düşünmeye gerek yok" yanıtı verdi. Olası bir operasyon sonrasında piyasalarda dalgalanma olup olmayacağı sorusu üzerine de, Türkiye’deki düşmelerin, değişimlerin global piyasalardaki hareketlilikle paralellik gösterdiğini belirten Erol, "Herşey normal seyrediyor. Herşey Türkiye ekonomisi için beklediğimiz tarzda seyrediyor" dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı