GeriEkonomi Yüksek faiz beklenmiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüksek faiz beklenmiyor

Türkiye'nin, 3 ve 4. dönem gözden geçirme toplantılarının ardından IMF'ye vereceği ek niyet mektubunun, kurum ile varılacak mutabakat çerçevesinde, Fon'un 21 Aralık'taki yönetim kurulu toplantısından önce açıklanabileceği belirtildi. IMF'den sağlanacak kredinin faizinin yüksek olması beklenmiyor

Türk mali piyasalarında yaşanan sıkıntının atlatılması amacıyla sağlanacak ek mali destek konusunda görüşmelerde bulunmak üzere 3 Aralık'ta Türkiye'ye gelen IMF heyetinin ayrılmasının ardından, hazırlanan ek niyet mektubu hükümete sunuldu.

Mektubun, IMF ile varılacak mutabakat çerçevesinde, fonun 21 Aralık'taki toplantısından önce kamuoyuna açıklanabileceği öğrenildi.

Türkiye'ye sağlanacak ek mali yardım konusunda görüşmelerde bulunmak üzere 3 Aralık'ta Türkiye'ye gelen IMF Avrupa 1. Bölüm Direktörü Michael Deppler, 9 Aralık Cumartesi günü, Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ise dün Türkiye'den ayrıldı.

IMF heyetinin Türkiye'den erken ayrılmasının söz konusu olmadığını vurgulayan yetkililer, Türkiye'nin ek niyet mektubunun IMF'nin 21 Aralık'ta yapılacak yönetim kurulu toplantısında ele alınacağına dikkati çektiler. Yönetim kurulunda ele alınacak heyetin ülke raporunun normalde 3 hafta önce yönetim kurulu üyelerine dağıtılması gerektiğin anlatan yetkililer, bu nedenle heyetin, çalışmalarını tamamlayarak ülkeden ayrıldığını ve bugün itibariyle de IMF'de işbaşı yaptığını söylediler.

Kredi faizinin yüksek olması beklenmiyor

Bu arada, IMF'den sağlanacak 7.5 milyar dolarlık ek kredinin faizinin, kamuoyunda tartışıldığı gibi yüksek olmasının beklenmediği belirtildi.

Kredinin şartları, 21 Aralık'ta yapılacak IMF yönetim kurulu toplantısında kesinleşecek. Genelde ek rezerv kolaylıklarında, IMF'nin uyguladığı SDR (özel çekme hakkı) faiz oranının üzerine artı 3-4 puan eklendiğini belirten yetkililer, şu anda IMF'nin uyguladığı faiz oranının 4.80 civarında olduğunu hatırlatarak, Türkiye'ye sağlanacak ek kredinin faizinin de yıllık 7.80 civarında olmasının beklendiğini kaydettiler.

Yetkililer, bu faiz oranının da, Türkiye'deki kuruluşların uluslararası piyasalardaki şu andaki borçlanma faizine bakılırsa yüksek olmadığını vurguladılar.

SFR kredisinin faizinin stand by kredisine göre daha yüksek olmasına karşın geri ödeme süresinin 1.5-2 yıl olduğu, bazı şartlarda bunun 2.5 yıla kadar çıktığı kaydedildi.

Diğer taraftan, Türk bankalarının yurtdışından kredi sağlamasın kolaylaştırmak üzere, bu kredilere sağlanacak hazine garantisinin şartları konusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK)çalıştığı öğrenildi.

Yetkililer, Hazine'nin yurtdışı borçlara vereceği garanti konusunda bütçede bir sınır bulunduğuna işaret ederek, bu nedenle BDDK'nın belirleyeceği garantinin şartlarının ve çerçevesinin çok önemli olduğunu vurguluyorlar.

IMF, Merkez Bankası için çalışıyor

Edinilen bilgiye göre Deppler ve Cottarelli'nin ayrılmasına karşın IMF'den iki uzman, halen Merkez Bankası'nda, istatistiki verilerin izlenmesinin güçlendirilmesi konusunda çalışıyor. Uzmanların, Merkez Bankası'nın istatistiki kapasitesini geliştirmek, bir takım istatistiki hesapların daha iyi tutulması ve izlenmesi konusunda teknik yardım verdiği kaydedildi.

Erçel, ABD'ye gidiyor

Bu arada Deutsche Bank'ın öncülüğünde dün Frunkfurt'ta düzenlenen yatırımcılar ve bankalara yönelik bilgilendirme toplantısına katılan Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ve Dış ekonomik ilişkiler Genel Müdürü Aydın Karaöz'ün bugün Türkiye'ye döneceği, Merkez Bankası başkanı Gazi Erçel'in ise ABD'ye geçeceği öğrenildi.

ABD'deki finans çevrelerini bilgilendirmeye yönelik, New York'ta gerçekleştirilecek toplantının ev sahipliğini ise City Bank yapacak.

Yetkililer, Türkiye'nin tanıtımına dönük bilgilendirme toplantılarına devam edileceğini, ancak şu anda bir programın belli olmadığını söylediler.

Frankfurt ve ABD'deki bilgilendirme toplantılarının ardından bir tahvil ihracı ya da kredi sağlanmasının düşünülüp düşünülmediği yolundaki soru üzerine, yetkililer, muhtemelen yıl sonuna kadar yeni bir tahvil ihracı olmayacağını, ancak her iki toplantının değerlendirilmesinden sonra buna karar verileceğini belirttiler.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle