GeriEkonomi Yücelen içerde Sezer'e yüklendi, dışarda yalanladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yücelen içerde Sezer'e yüklendi, dışarda yalanladı

Emlakbank eski yöneticilerinin gözaltına alınıp, bırakıldığı Kılıçbalığı operasyonuna yönelik tepkiler, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'i zor durumda bıraktı. Yücelen, önceki gün ANAP MKYK toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i kastederek yaptığı eleştirileri yalanlamak zorunda kaldı.

Yücelen dün yaptığı açıklamada, ANAP MKYK toplantısında Cumhurbaşkanı Sezer'e yönelik ‘‘delilsiz operasyon başlattı’’ şeklinde cümle kullanmadığını belirtti. Yücelen, ‘‘Toplantıda Cumhurbaşkanlığı Makamı ve Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer'in şahsı ile ilgili hiçbir konuşmam olmadığı gibi ima yoluyla da olsa Cumurbaşkanlığı makamına veya Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer'i suçlayıcı herhangi bir beyanım olmamıştır’’ dedi.

KAPALI TOPLANTI

Oysa MKYK toplantısındaki konuşmanın seyri şöyle gerçekleşti:

MKYK'da Ekrem Pakdemirli ve Turgut Yılmaz’ın, ‘‘polis devleti’’ benzetmesine, Yücelen, ‘‘Hukukçu devleti de diyebilirsiniz’’ dedi. Cumhur Ersümer'in de katıldığı tartışmada noktayı Mesut Yılmaz koydu ve ‘‘Jandarma devleti de diyebilirsiniz’’ esprini yaptı.

Yücelen, operasyona yönelik eleştiriler üzerine, polisin zorunlu olarak bu sürece katıldığını anlatmak için önce bu noktaya nasıl gelindiğini uzun uzun anlattı. Operasyon sürecinin Devlet Denetleme Kurulu'nun raporu üzerine başladığını ve kendisinin bir hafta süreyle olayı ertelettiğini anlatan Yücelen, Pakdemirli'nin ‘‘Siz buna hukuk devleti mi diyorsunuz, bu polis devletinin göstergesidir. Savcılar neye göre çalışıyor. Adalet Bakanı ne işyapıyor?’’ sözlerine de yanıt verdi.

Yücelen bunun üzerine ‘‘Hukuk devleti değil, hukukçu devleti diyebilirsiniz’’ sözlerini kullandı. Yücelen'in Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in isminin geçmemesine rağmen, sözleri, MKYK üyelerince gülümsemeyle karşılandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle