Yücaoğlu: Üyelerimiz TÜSİAD'a yakışmalı

Hürriyet Haber
16.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜSİAD'ın yeni Başkanı Erkut Yücaoğlu, dernek üyelerini TÜSİAD'ın kimliğine yakışır hareket etmeye çağırdı. Yücaoğlu, ‘‘TÜSİAD'ın kurumsal kimliği önemli. Üyeler bu kimliğe yakışır davranmalı’’ dedi.

Bayındır Holding'in patronu Kamuran Çörtük'ün üyelikten atılmasından sonra Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanlığı koltuğuna oturan Erkut Yücaoğlu, ‘‘Üyelerimiz, derneğimizin kurumsal kimliğine uymalı. TÜSİAD kimliğine yakışır davranmalı’’ dedi. Yücaoğlu, TÜSİAD Başkanlığına seçilmesiyle birlikte kendi şirketlerindeki bazı görevlerini çalışma arkadaşlarına devretti.

Erkut Yücaoğlu, TÜSİAD'ın 2000'li yıllara dönük hedefleri ve dernekte planladıkları çalışmalar konusundaki sorularımızı şöyle yanıtladı:

2000'li yılların TÜSİAD Başkanı olmak sizin için neyi ifade ediyor? Nasıl bir başkan olacaksınız?

- 2000 yılına girerken TÜSİAD'ın kurumsal kişiliği, şahısların önüne çıkmış durumda. TÜSİAD hedeflerini büyütecek. Toplumun ihtiyacı olan yasaların çıkarılması için çalışma tarzımızı değiştirdik. Hükümetler de önemli, ama artık bizim için konular daha önemli. Dolayısıyla 2000 yılına girerken TÜSİAD'ın kimliğini giderek daha ağırlıklı kurumsal baskı grubu olarak düşünmek lazım. Üyelerimizin her biri başarılı, tanınan insanlardır. Fakat TÜSİAD'ın artık kurumsal kişiliğinin üyelerimiz tarafından en ön plana çıkarıldığını görüyoruz. Eskiden daha çok hükümet icraatı ile ilgileniyorduk. Ama bu yeterli değil. Hedefimiz Meclis. Meclis'in beklenen düzenlemeleri yapabilmesi için bütün siyasi partiler ve liderlerle temas halinde olmamız lazım.

İlk projeniz ne olacak?

- Türkiye'de hem gelir dağılımının hem de iç pazarın gelişimini ciddi bir şekilde araştırmak istiyoruz.

Başkanlık işinizi aksatır mı?

- Başkanlık tüm diğer başkanlarda da görüldüğü gibi yüzde 50 zaman alıyor ve daha öncelikli hale geliyor. Başkanlık teklifini kabul ettikten sonra, görevlerimin bir kısmını arkadaşlarıma devrettim.

TÜSİAD üyesi bir işadamını nasıl tarif edersiniz?

- Kurumsal kişiliğin ön plana alındığı, bir sivil toplum örgütünde, üyelerin de hem davranışlarıyla hem uyguladığımız iş ahlakı çerçevesinde kendilerine çeki düzen vermeleri gerekiyor. İnsanların siyasilerle olan diyaloğunda da hükümetlerle olan diyaloglarında da bir üslup farkı yaratıyor kanaatindeyim. Üyelerimiz de bunun farkındalar. İşadamı Başbakanı da görür, devlet adamlarıyla iş de konuşabilir. Ama bu diyalog içinde konuların daha çok Türkiye konuları olması, toplumsal konular olması, iş olacaksa hakikaten hayati sektörleri ile ilgili konuşmalar olması lazım.

TÜSİAD 20 yıl önce Ecevit'e gösterdiği tepkiyi, herhangi bir olumsuz durumla karşılaşıldığında bugün de gösterir mi?

- Bu olmayacak bir tablo. ‘Türkiye’de özel sektör kötüdür' havası doğarsa, devletleşme faaliyeti başlarsa tabii ki TÜSİAD 20 yıl önceki görüşlerini herkese hatırlatır.

Haysiyet Kurulunuz son yıllarda daha fazla çalışır hale geldi? Bu konuda ne söyleyeceksiniz?

- Biz Haysiyet Kurulu için sürekli isim arayışı içinde değiliz. Tabii ki kamuoyunun takip ettiği, bizim de duyum aldığımız konularda Haysiyet Kurulu gündemine alıyor, ya da yönetim kurulu rica ediyor. Bir işadamının hem kendi iş çevresinde rekabet ortamında davranışlarını düzenlemesi lazım, hem de devletle siyasetle olan ilişkilerin de profilini düzgün tutması lazım.

Yücaoğlu'nun cirosu 25 milyon dolar

Patronluğa nasıl adım attınız?

- Son profesyonel işyerim General Electric Şirketi'nin ilk önce Türkiye sonra da Yakın Doğu Genel Müdürlüğü'nü yaptım. General Electric şirketinde ABD'de üst yönetime davet edildim. Düşündüm ve ülkemde yaşamaya karar verdim. 22-23 yıllık profesyonel hayattan sonra kendi işimi kurdum.

İş dünyasındaki faaliyetlerinizden söz eder misiniz?

- 4 sahada iş hayatına girdik. Enerji santrallerinin kurulması ve işletilmesi yönünde faaliyetlerimiz var. Turizm

konusunda bazı yatırımlarımız oldu. Bir tatilköyü, seyahat şirketi ve yatırım şirketimiz var. Elektronik ticaret konusunda geçen yıl yeni bir adım attık. Havacılıkla ve enerji ile ilgili bazı danışmanlıklık faaliyetlerimiz var.

Niçin hizmet sektörünü seçtiniz?

- Ben orta büyüklükte şirketlere sahibim. Sahibi olduğum MAP-Turkuaz Şirketler Grubu'nun yıllık cirosu 25 milyon dolar. İmalatla uğraşmıyorum. Dünya trendlerini takip ettiğimde ve bir de daha çok hoşlandığım için hizmet sektörünü seçtim.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı