GeriEkonomi YTL'nin son günleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YTL'nin son günleri

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Yeni Türk Lirası (YTL) ile alışveriş yapmak isteyen tüketicilerden, yıl sonu itibariyle tedavülden kalkacağı gerekçesiyle paralarının kabul edilmediğine dair şikayetler aldıklarını ifade etti.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, paradan altı sıfırın atılmasıyla birlikte 1 Ocak 2005 tarihinde tedavüle çıkarılan YTL'de son günlerin yaşandığını belirterek, “Yeni” ibaresinin 1 Ocak 2009'da kaldırılmasına karar verilmesiyle birlikte YTL'nin piyasadan toplanmaya başlandığını söyledi.

Halen tedavülde olmasına karşın YTL ile alışveriş yapmak isteyen tüketicilerden, tedavülden kalkacağı gerekçesiyle paralarının kabul edilmediğine dair şikayetler geldiğini vurgulayan Kaya, “YTL banknotları 1 Ocak 2010 itibariyle tedavülden kalkacak. Bu tarihe kadar alışveriş yapılabilmesi mümkün iken piyasada kabul görmemesi, tedavüldeki paranın kabul edilmemesi suçtur” dedi.
Kaya, tüketicilerin yersiz engelleme ile karşılaşmaları ve alışverişlerinin engellenmesinin kabul edilemez olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

SAVCILIKLARA SUÇ DUYURUSU

“Tedavüldeki parayı kabul etmemek suçtur. Tüketiciler, bu şekilde davranan işyeri sahipleri hakkında ispat etmeleri şartı ile savcılıklara suç duyurusunda bulunabilir.
Kaldı ki eldeki YTL banknotlar 2019 sonuna kadar, madeni paralar ise 2010 sonuna kadar Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubelerince kabul edilecek ve yenisi ile değiştirilebilecektir. Krizden şikayetçi olan esnafımızın yeni krizler çıkarmamasını ve tüketicinin alışverişini rahatlıkla yapabilmesini bekliyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle