GeriEkonomi Yolsuzlukla mücadeleye ‘piyade savaşı’ yetmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yolsuzlukla mücadeleye ‘piyade savaşı’ yetmez

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ‘yolsuzlukla mücadele’yi savaşa benzeterek, ‘‘Sadece piyadeyle savaş yürümez. Tankçı, topçu ve hava desteği de gerekir. Yolsuzlukla mücadele de sadece hakim ve savcıdan beklenmesin. Bu işin üstüne topyekün gitmek gerekir’’ dedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yabancılarla yolsuzlukları konuşmaktan büyük rahatsızlık duyduğunu, bu konuda caydırıcı olabilmek için cezalarda ‘‘ibret unsuru’’nun bulunması gerektiğini söyledi.

TBMM'de dün gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, Bankalar Kanunu'nda ve bazı kanunlarda değişiklik yapan tasarının Bakanlar Kurulu'na sevkedildiğini ve kısa sürede Meclis'e gelmesini istediklerini vurguladı. Çiçek, tasarının kısa sürede yasalaşabileceğini kaydetti.

BU İŞ SAVAŞ GİBİ

Yolsuzlukla mücadelenin, bir nevi savaş gibi olduğunu anlatan Çiçek, bu yolsuzluğun Türkiye'yi ne hale getirdiğini içerde ve dışarda gördüklerini bildirdi.

Bir savaş sözkonusu olduğunda, ‘‘Sadece piyade savaşsın, topçu, tankçı bir şey yapmasın, havadan iş yapılmasın’’ denemeyeceğini belirten Çiçek, ‘‘Bu savaşı Adalet Bakanı, hakimler, savcılar yapsın’’ denmesi halinde mücadeleden gerekli sonucun alınmasının zorlaşacağını kaydetti. Çiçek, ‘‘Devletin tüm birimleri, tüm meslek ve sivil toplum kuruluşları ve medyanın bu konunun üstüne gitmesi lazım. Eğer elbirliğiyle gidersek kısa sürede beklenenden çok daha fazla netice alırız’’ dedi.

AYAKLARINA GİDERİM

Kişisel ve vicdanen görevini yapmaya çalıştığını belirten Çiçek, bu işle uğraşmayı ‘‘vatanseverlik’’ olarak gördüğünü söyledi. Herkesin, kendi çocuklarını, ülkenin geleceğini düşünerek bu işin bir tarafından yardımcı olması gerektiğini anlatan Çiçek, ‘‘Biz aklımızın erdiğini, gücümüzün yettiğini tasarı haline getirdik, birileri buna (şu madde eksik, bu tedbirler yetmez, ilave şu tedbirleri de alın) diyorsa, ben bunları da almaya hazırım. Hatta bunun için bana gelmelerine de gerek yok. Birileri, (biz size bilgi vereceğiz, yardımcı olacağız) diyorsa ayaklarına kadar gitmeye hazırım. Yeter ki, bu illetten Türkiye'yi kurtaralım’’ dedi.

İBRET UNSURU OLMALI

Çiçek, bu düzenlemenin, TCK, CMUK, Ceza ve Tedbirlerin İnfazı tasarılarından önce görüşülmesi gereğine dikkati çekti. Çiçek, ‘‘Eğer cezalar yeterli değilse, arttırılması gereği doğabilecektir. Cezanın ıslah kadar caydırıcı olması da esastır. Bu yolsuzluklar konusunda ibret unsuruna biraz daha fazla önem vermemiz gerekiyor ki, caydırıcı olsun’’ dedi.

‘Çiçek Yasası’ kimleri vuracak

Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in Başbakanlığa gönderdiği yolsuzlukla mücadeleye dönük yasa değişiklikleri hayata geçerse, etkilenebilecek isimler ise şöyle sıralanıyor: İmar Bankası'nın eski patronu Kemal Uzan, Yavuz Uzan, Bahattin Uzan, Hakan Uzan, Egebank'ın eski patronu Yahya Murat Demirel, Yurtbank'ın eski sahibi Ali Balkaner, Etibank'ın eski patronu Dinç Bilgin, Sümerbank'ın eski sahibi Hayyam Garipoğlu, Bank Kapital'in eski patronu Mahmut Ceylan, Bank Ekspres'in eski patronu Korkmaz Yiğit ve Interbank'ın eski patronu Cavit Çağlar. (Çağlar'ın Etibank ile ilgili davaları da sürüyor.)

CHP'nin destek vereceğinden eminim

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yolsuzlukla ve hortumcularla mücadele için bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarıya CHP'nin destek vereceğinden emin olduğunu söyledi. Çiçek, hem partinin hem de Deniz Baykal'ın hassasiyetini bildiğini vurguladı. Çiçek, ‘‘Milletvekili arkadaşlarım ne kadar destek olursa, en az CHP'liler de o kadar destek olur’’ dedi.

Egemenliğimizi de ilgilendiriyor

Göreve geldiğinden beri 40'ın üzerinde yabancı heyetle görüştüğünü anlatan Bakan Çiçek, ‘‘Hiçbiri yoktur ki, birinci ya da ikinci soru olarak Türkiye'deki yolsuzluklar konusunu açmasın. Yabancılarla konuşur olmaktan dolayı rahatsızlık duyar hale geldim. Türkiye'nin dış itibarı, egemenliği, bir ölçüde yolsuzlukla verilecek mücadeleye bağlı’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle