GeriEkonomi Yoksul 6.5 liraya doyar mı?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yoksul 6.5 liraya doyar mı?

Din İşleri Yüksek Kurulu, 2009 yılı için oruç tutamayanların vereceği günlük fidye miktarını 6.5 lira olarak belirledi. Ancak Diyanet’in hesabı ‘6.5 liraya üç öğün karın doyurmak mümkün değil’ itirazlarına neden oldu.

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun kararında, “Asgari ücret geçim standardı ve gıda fiyatları gibi kriterler ile bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınarak, 2009 Yılı Ramazan ayının başlangıcından, 2010 Yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede Sadaka-ı Fıtır miktarının 6.50 (Altı Lira Elli Kuruş) olarak belirlenmesine karar verildi” denildi.

 

Diyanet’in hesabına göre 4 kişilik bir ailenin sadece 3 öğün karın doyurması için 780 lira yeterli görünüyor. Ancak Memur-Sen’in hesabına göreyse 4 kişilik bir aileni açlıktan ölmemesi için gerekli olan aylık para 838 lira.

 

Diyanet daha insaflı!

 

Hükümetle zam pazarlığına oturan Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, bir kişinin günlük 6,5 liraya karnını doyurmasının zor olduğunu söyledi. Ancak Gündoğdu, buna rağmen Diyanet’in hesabının Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) daha insaflı olduğunu vurguladı.

 

Gündoğdu, açlık sınırının ‘ölmeyecek’ kadar gıdayı ifade ettiğini belirtirken, Memur-Sen’in yoksulluk sınırının ise 4 kişilik bir aile için 2 bin 313 lira olduğunu anımsattı.

 

Diyanet’in bu yıla ilişkin fidyenin 6,5 lira olduğu belirtilen açıklamasında, “Bu asgari bir belirlemedir. İdeal olan, kişinin yaşam standartlarına göre, ailesinde günlük olarak kişi başına düşen harcamalarına karşılık gelen bir meblağın verilmesidir” vurgusu dikkat çekti.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle