Yoga sektörüne ağır darbe

Hürriyet Haber
27.08.2014 - 01:17 | Son Güncelleme:

Öğrencilerini taciz ettiği iddiasıyla yargılanan ünlü yoga eğitmeni Akif Manaf, yoga sektörüne büyük bir darbe vurdu. Yoga Federasyonu verilerine göre, Akif Manaf'ın taciz olayıyla gündeme gelmesiyle birlikte Türkiye'de yoga eğitimi alan kişilerin sayısı yüzde 50'lik bir düşüş yaşadı. Son dönemde basında yer alan ifadeler üzerine yogaya karşı bakış açısı değişti. Tutuksuz yargılanan Akif Manaf ise yoga eğitimi vermeye devam ediyor.

Yoga sektörüne ağır darbeYoga Federasyonu Başkanı Muharrem Aydoğan, federasyona 750 lira ücret ödeyen kuruluşların yetkilendirme belgesi alabildiğini söyledi. Şimdilik 20'ye yakın kuruluşun söz konusu ücretleri ödeyerek federasyona dahil olduğunu vurgulayan Aydoğan, uluslararası yoga festivali gerçekleştiren Akif Manaf'ın ise organizasyona katılan kişilerden bin 500 lira civarında ücret aldığına dikkat çekti.

Yoga sektörüne ağır darbe ÜNLÜ YOGA HOCASINA ŞOK SUÇLAMA

Son günlerde Akif Manaf'la birlikte gündeme gelen skandalın sektöre ağır bir darbe vurduğunu ve halkta tedirginlik yarattığını anlatan Aydoğan, "bizim belirlemelerimize göre kurslara gelen sayısında yarı yarıya düşüş yaşandı. Federasyona bağlı kurslardan eğitim alan 2 bin kişi varken şimdilerde bu sayı 1100'e kadar indi" diye konuştu.

Kendilerine bağlı olmayan ve kimisi kaçak çalışan bir çok işletme olduğuna dikkat çeken Aydoğan, bu nedenle sektörün tümü ile ilgili sağlıklı bir bilgi veremediklerini sözlerine ekledi.

Yoga sektörüne ağır darbe

YOGA SANATINA OLAN GÜVENİ SARSTI

Akif Manaf'ın Yoga Federasyonu ile herhangi bir bağı bulunmadığını ve Manaf'ın işlerini yasadışı yürüttüğünü iddia eden Yoga Federasyonu Başkanı Muharrem Aydoğan, "Elinde bir belgesi olmayan bu adam, ayrıca vergi de ödemiyor. Uzun zamandır kamuoyuyla bize gelen bu bilgileri paylaşıyorduk. Ne yazık ki paylaştığımız çirkin olaylar, yapılan haberlerle gündeme geldi. Akif Manaf haberleri, işlerimizi ve yoga sanatına olan güveni epeyce sarstı. Bu adamın çalışması yeni mağdurların olmasına sebebiyet verebilir. Yargı umarım kendisinin yoga eğitimi altında yalan yanlış faaliyetler ve tacizler yapmasını engeller" dedi.

İddialar ile ilgili ulaştığımız Akif Manaf’ın iletişim danışmanı ise herhangi bir yorum yapmayacaklarını söyledi.

Yoga sektörüne ağır darbe

Yoga sektörüne ağır darbe AKİF MANAF SAHNEDE

FİYATLAR NEDİR?

Öte yandan Aydoğan'ın verdiği bilgiye göre yoga öğrencilerinin aylık kurs ücretleri Ankara ve İzmir'de en yüksek 250 lira, İstanbul'da ise 350 liraya kadar çıkabiliyor. Yoga eğitmeni olabilmek için ise aylık en az 3 bin, en yüksek 5 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Yoga sektörüne ağır darbe YOGA AKADEMİ TARİKAT DEĞİLSE, NE?

Eğitmenlik için stajı da kapsayan minimum 200 saatlik bir sürecin ardından ilgili kurum nezdinde var olan heyet tarafınca yapılacak değerlendirme sonucunda eğitmenlik sertifikası alınabiliyor.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı