GeriEkonomi Yılmaz: Türkbank ihalesine katılan herkesle görüştüm
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz: Türkbank ihalesine katılan herkesle görüştüm

Taner: Haddinizi bilin

TÜRKBANK Komisyonuna Yılmaz'dan önce ifade veren Devlet eski Bakanı ANAP İstanbul Milletvekili Güneş Taner, ifadesi sırasında sorulara sinirlendi. Taner'in DYP'li Ahmet İyimaya'nın yönelttiği ve art arda gelen ısrarlı sorular üzerine, ‘‘Siz beni yargılayamazsınız. Benim dokunulmazlığım var, haddinizi bilin’’ dediği öğrenildi. Sinirli şekilde sesini yükselten Taner'in bu arada gözleri doldu. İfadesini tamamlayıp Komisyondan çıktığında da Taner'in çok gergin olduğu görüldü.

Türkbank Komisyonu, ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ı dinledi. Yılmaz, ihale öncesinde sadece Korkmaz Yiğit ile değil, biri hariç ihaleye katılan herkesle görüştüğünü söyledi.

ANAP lideri Mesut Yılmaz, dün siyasi yaşamının en zor iki konusu haline gelen Türkbank ve Çete Soruşturma Komisyonlarına ifade verdi. Yılmaz, Türkbank Komisyonu'nda, ihale öncesinde sadece Korkmaz Yiğit ile değil, biri hariç ihaleye katılan herkesle görüytüğünü söyledi.

Yılmaz, hakkındaki bu iki komisyon nedeniyle hem bu hükümete girmemiş, hem de Cumhurbaşkanı adayı olamamıştı. Dün Yılmaz'ın yanısıra ANAP'ın güçlü isimleri Eyüp Aşık ile Güneş Taner de komisyonlara ifade verdiler. Yılmaz dün ilk olarak, ‘1998 yılında yapılan Türkbank özelleştirmesi’ne fesat karıştırdığı iddiasıyla kurulan Soruşturma Komisyonuna ifade verdi. Yaklaşık bir saat süreyle Komisyon üyelerinin sorularını yanıtlayan Yılmaz'ın soru soran üyelere karşı nazik bir tavır içinde olduğu öğrenildi.

Türkbank ihalesine fesat karıştırdığı iddiasını reddeden Yılmaz'ın, ‘‘Ben Korkmaz Yiğit ile iki kez Meclis'te görüştüm. Biri 15 dakika sürdü biri de zaten ayaküstü oldu’’ dedi. Yılmaz, bu görüşmede Yiğit'in Alaattin Çakıcı ile ‘dostluğu’ olmadığı konusunda kendisini ikna etmeye çalıştığını söyledi.

Yılmaz, ‘Yiğit’le neden görüştünüz?' sorusuna, ‘‘Ben sadece Yiğit'le değil. Biri hariç Türkbank ihalesine katılan bütün işadamlarıyla görüştüm. Hepsi bana geldiler. Ben bu görüşmelerde iki şeye önem verdim. Biri katılanların çetelerle ilişkisi olmaması, ikincisi de ihale bedelinin 400 milyon doların altına düşmemesiydi’’ dedi. Yılmaz, Yiğit'in Çakıcı ile ilişkili olduğu konusundaki duyumlarını delillendirmek için Emniyet'ten belge istediğini ancak bu kendisine bu konuda bir belge verilemediğini söyledi. Yılmaz, ihale öncesi geceyarısı özel konutunda işadamı Kamuran Çörtük ile neden görüştüğü sorusunu ise ‘duymazlıktan gelerek’ yanıtlamadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle