Yılmaz Türk-iş'te güven tazeledi

Hürriyet Haber
03.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Mesut Yılmaz ile görüşen Türk-İş Başkanı Bayram Meral, kadında 50, erkekte 55 yaş sınırında ısrarlı olduklarını, bunu diğer konfederasyonların da benimsediklerini belirtti.

Yılmaz, dün Devlet Bakanları Burhan Kara ve Salih Yıldırım ile birlikte Meral'i ziyaret etti. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmeden sonra Yılmaz, işçileri ve halkı ilgilendiren temel sorunları ele aldıklarını söyledi.

Refahyol'un yıkılmasında ve yeni hükümetin oluşmasında önemli rol oynayan toplumsal tepkiye öncülük ettiği için Türkiş'e teşekkür eden Yılmaz, Meral'in Refahyol döneminde imzalanan eşel-mobil uygulamasının yarattığı rahatsızlığı dile getirdiğini anlattı. Yılmaz, eşel-mobilin yanlış bir sistem olduğunu muhalefetteyken de söylediğini anımsatarak, ‘‘Mevcut toplu iş sözleşmesi düzeninde enflasyonla mücadeleye zarar vermeyecek bir çözümü Türk-İş ile birlikte bulmaya çalışacağız’’ dedi. Yılmaz, kayıtdışı ekonomi ve kayıtdışı istihdamın önlenmesi, özelleştirmenin çalışanların hakları korunarak hızla yapılması, toplumdaki aşırı gelir adaletsizliğinin giderilmesi, özelleştirmede kamu bankalarına öncelik verilmesi konularında Türk-İş'le aynı görüşte olduklarını anlattı.

Yılmaz, temel sorunlardan birinin de sosyal güvenlik açıklarının kapatılması olduğunu vurgulayarak, bu çerçevede sosyal güvenlik reformunu gerçekleştirmek zorunluluğuna dikkat çekti. Meral ise bu konuda, emeklilik yaşının kadınlarda 50, erkeklerde 55 olması yönündeki görüşlerini diğer konfederasyonlarla birlikte hükümete bildirdiklerini belirterek, ‘‘O iş tamam. 50-55'den yukarısı olmaz. Bu konuda sosyal tarafların mutabakatı var. Buna kimsenin itirazı olacağını sanmıyorum’’ dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı