GeriEkonomi Yılmaz: POAŞ ihalesi 2 Mart'ta biter
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz: POAŞ ihalesi 2 Mart'ta biter

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) yürüttüğü özelleştirmelerde herhangi bir sorun gözükmediğini, 2 Mart'ta Petrol Ofisi'nin (POAŞ) özelleştirilmesinin tamamlanacağını söyledi. Mesut Yılmaz, ANAP Meclis Grubu'nda dün yaptığı konuşmada, ‘‘Deniz Nakliyatı'nınki bitmiştir, zannederim son aşamaya gelmiştir. Arkasından Tüpraş ve Türk Hava Yolları'nın özelleştirilmesi gündemdedir.’’ dedi. Mesut Yılmaz, 2000 yılı için 7.6 milyar dolarlık özelleştirme geliri öngörüldüğünü belirtti. Yılmaz, sırada Enerji Bakanlığı'nın enerji özelleştirmeleri, Ulaştırma Bakanlığı'nın cep telefonu ve Telekom özelleştirmesi ve OİB'nin yapacağı özelleştirmelerin bulunduğunu hatırlattı. Yılmaz, şöyle devam etti:

‘‘Enerji Bakanlığı'nın özelleştirmelerinde maalesef hukuki sorunlar yaşanıyor. Hukuki güçlükler sözkonusu. Bunların aşılmasına çalışılmaktadır. Ama asıl katkıyı sağlayacak olan Ulaştırma Bakanlığı'nın yapacağı özelleştirmelerdir.’

Bu arada, POAŞ'ın yüzde 51 hissesinin blok satışı için açılan ihaleye teklif veren firmalarla yüzyüze görüşmeler yarın ve cuma günü yapılacak. Teklif veren yatırımcılar POAŞ hakkında bilgi almak için hazırlanan bilgi odasındaki incelemelerini tamamladılar. Yatırımcılardan alınacak revize tekliflerin ardından açık pazarlık görüşmelerine geçilecek. POAŞ ihalesine Alarko Holding-Vakıfbank, Doğan Holding-Türkiye İş Bankası, Medya Holding-Nurol Holding-Cıngıllı Holding-Anadolu Uluslararası Ticaret ve Taşımacılık (Çukurova Holding), Koç Holding-Doğuş Holding ortak girişim grupları teklif vermişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle