GeriEkonomi Yılmaz: Memura grevli sendika hakkı veremeyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz: Memura grevli sendika hakkı veremeyiz

Başbakan Mesut Yılmaz, memurların Meclis'teki Kamu Çalışanları Yasa Tasarısı'nı protesto eylemleriyle başlayan tartışmalara son noktayı koydu. Yılmaz, Meclis'teki tasarıya geri çekmeyeceklerini tekrarlayarak, ‘‘Bu aşamada memura grev ve toplu sözleşme hakkı veremeyiz’’ dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz, bu aşamada memura ‘Grev ve Toplu Sözleşme’ vermeyeceklerini ve TBMM'deki tasarıyı da geri çekmeyeceklerini açıkladı. Yılmaz, dün kendisini ziyaret eden Bayram Meral başkanlığındaki Türk-İş heyetini kabulünde bir gazetecinin sorusu üzerine, şunları söyledi:

‘‘Çalışanların sosyal haklarının sağlanmasında evrim önce örgütlenme hakkı, sonra toplu sözleşme hakkı, en son da grev hakkının alınması biçimindedir. Şu anda Türkiye'de memur, her türlü sosyal güvenceden yoksun, devletin insafına terkedilmiştir. 1995'te ANAP'ın da öncülük ettiği Anayasa değişikliği ile memura örgütlenme, sendika kurma ve toplu görüşme hakkının yolu açıldı. Meclis'teki tasarı yasalaşınca memur bu haklara kavuşacak.’’

TAAHHÜDÜMÜZ YOK

Yılmaz, kendisi, partisi ve hükümet olarak kamu çalışanlarına bugüne kadar ‘grev ve toplu sözleşme’ hakkı taahhüdünde bulunmadıklarını vurguladı. Yılmaz, ‘‘Anayasa'dan başlayarak, personel rejimi yeniden düzenlenmedikçe, kamu çalışanlarına grev hakkı verilemez’’ diye konuştu.

Diğer dünya örnekleri dikkate alındığında da grev hakkı vermenin uygun olmadığını savunan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

‘‘Tasarının yasalaşması Meclis'te çok önemli bir adım olacak. Tasarının yasalaşmaması 2 milyon kamu görevlisinin aleyhine olur. Memurun, grevli toplu sözleşmeli sendika talebini saygıyla karşılıyorum. Ama Anayasa ve personel rejimi değişmeden olmaz. Tersine söyleyenler samimi değiller. Bu yasa çıktıktan sonra çağdaş örneklerinde olduğu gibi memurun bir bölümüne grev hakkı verilir. Hangi gerekçeyle olursa olsun, bu yasayı torpillemek, memurun haklarını almasında gecikmeye neden olacaktır. Kamu çalışanları daha akılcı, gerçekçi ve uyanık olmalılar.’’

Meral de sözlü olarak da dile getirdiği Başbakan'a sunduğu talepler listesinde, kamu çalışanları tasarısının KESK'in isteği yönünde Meclis'ten geri çekilmesini, 87 ve 98 sayılı ILO sözleşmeleri ruhuna uygun olarak yeni bir tasarı hazırlanmasını önerdi.

Meral: Fedakârlık beklemeyin

Başbakan Mesut Yılmaz'ı dün ziyaret eden Bayram Meral başkanlığındaki Türk-İş heyeti, daha önce de ilettikleri talepleri hem yazılı hem sözlü olarak Yılmaz'a bir kez daha iletti ve çözüm istedi. ‘‘Çalışandan artık fedakarlık beklemeyin’’ diyen Türk-İş'in talepleri şöyle:

Laik-demokratik düzeni yıkmaya yönelen tüm yasadışı örgütlenmelerin üzerine kararlılıkla gidilmeli.

Milletvekili dokunulmazlığı yasama görevi ile sınırlandırılmalı,

Halkın aleyhine olarak, usülsüzlükle çıkar sağlama ve işçi kıyımı olarak uygulanan

özelleştirme durdurulmalı.

Kayıtdışı kesimler kayıt altına alınmalı, servet ve gelir oranında vergi verilmesi sağlanmalı.

Rüşvetin, yolsuzlukların, haksız kazancın, israfın ve devletimizi ele geçirmeye çalışan çetelerin üzerine kararlılıkla gidin.

Eşel-Mobil uygulamasından işçilerin cebinden alınan net para 346 trilyon lira. Bu gelir kaybının telafi edilmesini istiyoruz.

Piyasada yüzde 100'ün üzerinde faiz geçerliyken, çalışanların Zorunlu Tasarruf'taki paralarını yüzde 17 oranında nemalandırmak devletin ayıbı. Bu ayıp ortadan kaldırılmalı.

Enflasyon için üç şart

Başbakan Mesut Yılmaz, enflasyonu düşürmenin şartlarını, ‘Hükümet’in TBMM'ye sevkettiği Haller tasarısı ile yakında sevkedilecek Vergi ve Sosyal Güvenlik tasarılarının özünü-anlamını yitirmeden yasalaşması' olarak saydı. Yılmaz, ‘‘Aksi halde, enflasyonla mücadelede başarıya varmamız mümkün değildir. Bu konuda herkese görev düşüyor’’ dedi. Yılmaz, dün Türk-İş heyetini kabulünde yaptığı açıklamada, yüksek enflasyonun gelir dağılımını her geçen gün daha da bozulmasına yolaçtığını, çalışanların ücretlerini aşındırdığını belirtti. Başbakan, enflasyonu düşürmenin şartı olarak saydığı tasarıların yasalaşması için, bundan sonra en büyük görevin Meclis'e düşeceğini bildirdi. Yılmaz, Hükümet olarak göreve gelirken çalışanları enflasyonun altında ezdirmeyeceklerini belirterek, ‘‘Bu taahhüt, hükümet taahhüdü olarak bugün de geçerlidir’’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle