GeriEkonomi Yılmaz, Hürriyet’in CEO’luğunu bırakıp üniversiteye dönüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz, Hürriyet’in CEO’luğunu bırakıp üniversiteye dönüyor

Yılmaz, Hürriyet’in CEO’luğunu bırakıp üniversiteye dönüyor
refid:19605568 ilişkili resim dosyası

Hürriyet Gazetesini’de 2 yıldır İcra Kurulu Başkanlığı (CEO) görevini yürüten Hakkı Hasan Yılmaz, ara verdiği akademik çalışmalarına dönmek amacıyla, 1 Mart 2012 tarihi itibariyle görevinden ayrılacağını açıkladı.

Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.’den KAP’a yapılan özel durum açıklamasında Hakkı Hasan Yılmaz’ın Yönetim Kurulu üyeliğinin ise devam edeceği belirtildi.

İş hayatına 1979’da atıldı

Hakkı Hasan Yılmaz, 1957 yılında Ankara’da doğdu. TED Ankara Koleji’ndeki orta öğretimininin ardından, 1979 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Profesyonel hayata, mühendis olarak beyaz ev aletleri üreten Presiz Metal İmalat Sanayii’nde başladı. 1984 yılında Unilever’e “Ürün Müdür Asistan Stajyeri” olarak katılan Yılmaz, hızla yükseldi. 1986’da İzmit Satış Bölge Müdürü, 1987 de Deterjanlar Pazarlama Müdürü, 1988 de Satış Direktörü olarak görev yaptıktan sonra 1991 yılında temizlik ve kozmetik ürünlerinden sorumlu Lever ve Elida Kozmetik şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak atandı.

Doğu Asya lideri oldu

Yılmaz, 3 yılın sonunda Unilever’in Londra’daki merkezinde aralarında Çin, Kore, Japonya, Vietnam, Tayvan, Endonezya, Malezya, Avustralya gibi ülkelerin olduğu Doğu Asya deterjan işinden sorumlu “Regional Leader-Bölgesel Lider” olarak atandı. 1995’te Türkiye’ye dönen Yılmaz, bir yıl süre ile Pepsi-Co/Frito Lay organizasyonuna bağlı Uzay Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO’luğu görevini üstlendi. 1996’da Unilever’in Türkiye’de çoğunluk hissesine sahip olduğu 9 şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak yeniden göreve çağrılan Yılmaz, 2000 yılında artık farklı alanlarda faaliyet göstermek amacıyla görevinden ayrıldı.

Üniversitede ders veriyor

Çalışmalarını akademik dünyada devam ettiren Yılmaz, Koç Üniversitesi’nde MBA ve EMBA öğrencilerine “Strateji ve Liderlik”, son sınıf öğrencilerine de “Rekabetçi İş Stratejileri” konusunda ders vermeye başladı. 2002 yılında yeniden iş dünyasına dönen Yılmaz, Koç Holding Gıda, Perakende ve Turizm Başkanı olarak atandı. Yılmaz, 21 Koç şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Haziran 2008’den bu yana Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.’de çalışan Yılmaz, 2005 yılından bu yana “Adj. Prof./Distinguished Executive in Residence” olarak görev yapıyor. Farklı dersler veren Yılmaz MBA ve EMBA programlarına destek oluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle