GeriEkonomi Yılmaz: Belge Uluğbay'dan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz: Belge Uluğbay'dan

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Borsa'daki manüplasyonda kullanıldığı iddia edilen IMF belgesini kendisine Hazine'den sorumlu Bakan'ın (Hikmet Uluğbay) verdiğini söyledi. Yılmaz, belgeyi sızdırdığı iddiaları için, ‘‘Bunu düşünmek bile gaflettir. Başbakan olarak 10 trilyonluk Örtülü Ödenek bana, sütüme emanet edilmiştir. Hesabı kitabı yoktur’ dedi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ‘‘devalüasyon’’ öneren senaryosuyla ilgili belgeyi ANAP Milletvekili Güneş Taner'den değil, Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'dan aldığını açıkladı. Yılmaz, ‘‘Sözü edilen belgeyi eski bir bakan arkadaşım değil, doğrudan Hazine'den sorumlu bakan arkadaşım verdi’’ dedi. Yılmaz,

Yılmaz, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ‘‘Bir bürokratın IMF ile ilgili belgeyi eski bir bakana, bakanın da kendisine verdiği, kendisinin de bu belgeyi borsada birisine vererek, bir manüplasyona yol açıldığı, böylece haksız gelir elde edildiği’’ iddialarını yanıtladı. Yılmaz, şöyle konuştu:

‘‘Bütün bu hikayenin temeli sakattır. Çünkü bu belge bana bir eski bakan arkadaşımdan değil, doğrudan Hazine'den sorumlu bakan arkadaşımız tarafından verildi. Başbakan'la, Başbakan Yardımcısı ile ve Hazine'den sorumlu Bakan'la yaptığımız toplantılarda, IMF ile yapılan müzakereler, IMF'in talepleri gündeme geldi, tartışıldı. Böyle bir iddiayı ileri sürebilmek, ileri sürmeyi bırakın, düşünebilmek bile başlı başına gaflettir, dalalettir.’’

ÖRTÜLÜDE 10 TRİLYON

Üç sene başbakanlık yaptığını hatırlatan Yılmaz, şunları söyledi:

‘‘Başbakanlığım süresince bu devlet 10 trilyonluk Örtülü Ödeneğini bana emanet etti. Örtülü Ödeneğin kendi usulü çerçevesi içinde hesabı, kitabı da yoktur. Tamamen Başbakan'ın sütüne emanet edilmiştir. Benim Başbakan olarak hergün borsaları manüple imkanım vardı. Ama biz ANAP anlayışı ile tam tersine, serbest piyasa ekonomisi düzeninin, yöneticilerin en fazla sorumluluk taşımasını gerektiren, en fazla dürüstlük gerektirdiği bilinciyle bu piyasayı disipline edecek önlemlerin peşinde koştuk.’’

Yılmaz, bu tür iddiaları ortaya atabilmenin, düşünebilmenin aklın alacağı bir iş olmadığını, bunu yapanların neyin peşinde bulunduğunu anlamakta güçlük çektiğini söyledi.

Türkiye'de insanlara iftira atmanın bu kadar bedeli düşük bir iş olmaması gerektiğini belirten Yılmaz, ‘‘Bunun bedeli olmalı, bu bedel de mutlaka ödenmelidir. Bununla ilgili yargı aracılığıyla gerekli hesabı soracağım’’ dedi.

ENFLASYON YÜKSELİYOR

1999 Mali Yılı Bütçesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, 9 trilyonluk açığın, Türk ekonomisinin yaşadığı zorlukları yansıtmaya yeterli olduğunu söyledi. Enflasyonun yeniden tırmanma eğilimine girebileceği uyarısında da bulunan Yılmaz, bunu önlemenin anahtarının Meclis olduğunu söyledi. Yılmaz, Meclis'in gerekli yasal değişiklikleri yaparakekonomideki kara delikleri kapatmasının hayati önem taşıdığını söyledi.

Öte yandan, Maliye Bakanı Sümer Oral, grup toplantısından önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ‘‘Hazine ile Maliye'nin, tek çatı altında toplanmasında yarar olduğunu’’ savundu.

Tartışma Meclis'te

DYP Grup Başkanvekili Saffet Arıkan Bedük, IMF'in temaslarına ilişkin yanlı bilgi sızdırılarak borsadan haksız kazanç elde edildiği iddialarını Meclis gündemine getirdi. Denetim mekanizmasını işleteceklerini kaydeden Bedük, konunun siyasi sorumlularını da istifaya çağırdı.

Hükümeti, bu konuda gerekeni yapmaya çağıran Bedük, sorumlular hakkında adli işlem yapılması gerektiğini söyledi. Bedük, hükümetin bunu yapmaması durumunda, konuyu denetim yoluyla TBMM'ye getireceklerini bildirdi.

Bedük, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesiyle de, Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'a ‘‘IMF'in hazırladığı raporun, basın toplantısından önce kimlere, ne zaman ve ne amaçla verildiğini’’ sordu.

FP Genel Başkanı Recai Kutan da dünkü Meclis grubunda, iddiaların enine boyuna araştırılıp, incelenmesi gerektiğini belirtti. Kutan, ‘‘Bu iddianın doğru olmamasını, bunun Yılmaz'la bir ilişkisinin olmamasını temenni ediyorum’’ dedi. Kutan, aksi halde ortaya çok tehlikeli bir durumun çıkacağını söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle