GeriEkonomi Yılın ilk taze inciri çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılın ilk taze inciri çıktı

Aydın'da, her yıl olduğu gibi bu yıl da 'erkenci incir' olarak beyaz ve siyah 'orak incir' şeklinde adlandırılan taze incir, İncirliova İlçesi Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü'nde görücüye çıktı.

Enstitü Müdürü Ramazan Özkan, enstitünün sahip olduğu genetik kaynaklar içerisinde kendi kendine döllenen incirlerin, her yıl 15 -20 Haziran tarihlerinde piyasaya çıktığını ifade etti.

Bu yıl incirin daha erkenci olduğunu ifade eden Özkan, bu incir türünün halk arasında “orak incir' olarak bilindiğini anlattı. Enstitüde siyah-beyaz 'orak incirin' genetiğini koruduklarını ifade eden Özkan, şunları söyledi:

“Biz bu çeşit incirleri genelde incir üretim bölgelerinin dışında olan bölgelere vermeyi planladık. Manisa'ya bağlı Turgutlu ilçesinin 4 köyünde bu çeşit incir üretimi yapılmaktadır. O bölgelerde incir alımı başlamak üzere. Günlük olarak 4 köyden 6-7 ton civarında incir üretiliyor, bu da her gün taze olarak yurt dışına kilosu 2,50 ile 3,00 TL fiyatla gönderiliyor. Yurt içinde de turizm bölgelerinde bulunan otellerde turistlere ikram edilerek tüketiliyor. Ayrıca diyabet hastaları da incirin şekeri az olduğu için bu incir türünden faydalanıyor. Bizim incir araştırma olarak üreticimize çağrımız; bu inciri alternatif ürün olarak yetiştirip kendi bütçelerine katkıda bulunmalarıdır. Üreticiler bizden faydalanarak desteğimizi alabilir.”

İncirde hasat döneminin 15 gün sürdüğünü ifade eden Özkan, fiyatların geçen yılki ortalama 2,50 TL'nin üzerinde olmasını tahmin ettiklerini söyledi.

REKOLTEDE ARTIŞ BEKLENTİSİ

Bu yılki incir rekoltesinin geçen yılkinin üzerinde olacağını da vurgulayan Özkan, “Bu yıl havalar normal seyrinde giderse rekoltenin geçen yıla oranla yüzde 10 ile yüzde 20 artış göstermesi bekleniyor” diye konuştu.
Özkan, üreticilerin daha bilinçli üretim yapabilmesi için Araştırma Enstitüsü olarak çeşitli broşürler bastırdıklarını ve arazi çalışmaları yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle