GeriEkonomi Yılın ilk kuru üzüm ve kuru inciri borsaya geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılın ilk kuru üzüm ve kuru inciri borsaya geldi

Ege Bölgesi'nde yılın ilk çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru inciri, İzmir Ticaret Borsası'na (İZTB) geldi. Yapılan sembolik açık artırmada ilk ürünler, kilogramı 61'er liradan Ege Kuru Meyve İhracatçı Birliği'ne satıldı.

İZTB Üzüm Salonu'nda düzenlenen törene Vali Yardımcısı Sait Topoğlu, borsa üyeleri ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Törende konuşan İZTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, kuru üzüm ve kuru incirde Türkiye'nin dünya lideri konumunda olduğunu, Ege Bölgesi'nin bu ürünlerle ülke ekonomisine milyar dolardan fazla katkı sağladığını, yüzde 80'i ihraç edilen bu ürünlerin kalite ve veriminin artırılması için borsa olarak yoğun çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Üzüm ihracatında geçen yıl 254 bin ton ile rekor kırıldığını, kuru incirde de 38 bin ton ihracat yapıldığını ifade eden Kestelli, çekirdeksiz kuru üzümde 2009-2010 sezonunda 272 bin 781 tonluk rekolte beklentisinin bulunduğunu dile getirdi.

Törende Manisa'nın Alaşehir ilçesi üreticilerinden Mehmet Açar'ın getirdiği çekirdeksiz kuru üzüm ve Aydın'ın Buharkent ilçesi üreticilerinden Mehmet Bulat'ın getirdiği kuru incirin sembolik açık artırması yapıldı.

Getirilen ürünlerin 100 kilogramlık bölümü için yapılan açık artırmada Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birliği, kuru üzüm ve kuru incire kilogram başına 61'er lira vererek satın aldı.

Törenin ardından önceki hafta yaşamını yitiren borsanın Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Koyuncuoğlu için anma töreni düzenlendi.

İlk ürün töreni nedeniyle borsa binası önünde vatandaşlara lokma dağıtıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle