GeriEkonomi Yıldızı parlayacak ve sönecek iller
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıldızı parlayacak ve sönecek iller

Raporunda Türkiye'nin sanayi coğrafyasındaki değişime de dikkat çeken TÜSİAD'ın bu konudaki tespitleri şöyle:

Gerek 1983-96 arasındaki gelişmeler, gerekse önümüzdeki dönemde beklenenler, Türkiye'nin ekonomik ve sınai peyzajının dengeli bir biçimde gelişmediğini göstermektedir. Örneğin, 1983-96 yılları dönemine ait bir çözümleme, Adana'nın daha önceki dönemde sahip olduğu ekonomik önemini kaybetmekte olduğunu, buna karşılık Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa'nın yükselen iller arasında olduğunu gösteriyor. Türkiye'nin kuzeydoğusundaki dört

il de (Erzurum, Kars, Artvin ve Ağrı) ağırlıklarını sürekli yitiriyorlar. İstanbul'a mücavir illerin (Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Kırklareli) de sürekli olarak, nüfuslarına oranla sanayideki paylarını artırdıkları görülüyor.

Sivas'tan Şanlıurfa'ya giden bir gelişme koridorunun doğusundaki hiçbir il bu dönemde sanayi üretimi elektriği kullanımındaki payını artıramamıştır. Maraş, Malatya gibi iller ise Adana'nın kaybettiği nüfus ve aktivite canlılığını kazanmış görünüyorlar. Zonguldak, Samsun, Erzurum, Kütahya gibi illerin ise göreli ekonomik önemlerini kaybettikleri gözleniyor.

2000'de büyükşehir nüfusları (Milyon)

İstanbul 8.97

Ankara 3.04

İzmir 2.29

Adana 1.22

Bursa 1.21

Gaziantep 0.87

Konya 0.66
Yorumları Göster
Yorumları Gizle