GeriEkonomi Yıldız: Nükleerde ince eleyip sık dokuyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıldız: Nükleerde ince eleyip sık dokuyoruz

Yıldız: Nükleerde ince eleyip sık dokuyoruz
refid:12247934 ilişkili resim dosyası

Enerji Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral ihalesinin 1 ay içinde karara bağlanması gerektiğini açıkladı. Yıldız, ihale şartlarının ihale yönetmeliğinin değişmesinin söz konusu olmadığının altını çizdi.

Rusya Federasyonu Başbakanı Putin’in yarım günlük Türkiye ziyaretinden geriye 20 imza ve çok sayıda soru işareti kaldı. Nükleer santral ihalesinde sonuca ne kadar yaklaşıldı, Rus gazının süresi ne kadar uzayacak, miktar ne olacak gibi çok sayıda soru yanıt bekliyor.

İşte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile bir aydır yürütülen yoğun görüşmeleri Putin ziyaretiyle sonlandırırken; hemen akabinde Azerbaycan’a gitti. İki günlük bu ziyaretin ardından da Putin ziyaretinden kalan soruları yanıtlamak üzere gazetecilerin karşısına çıktı.

İnce eleyip sık dokuyoruz

Basın mensuplarının en fazla merak ettiği konu nükleer santral ihalesiydi. Gelinen nokta, fiyat, kamu hissesi derken; Bakan’a ters köşeden, “Enerjide Türkiye’nin bağımlılığını azaltalım derken, Rusya’ya bağımlılığın arttığı kaygısını taşıyor musunuz” sorusu geldi.

Bakan Yıldız, görüşmeler sırasında Türkiye’nin fiyat, kamu hissesi Ruslar’ın da başka noktalarda talepleri olduğunu söyledi. Yıldız, “Makul noktada birleşilirse bu iş ortaya çıkar, birleşilemezse çıkamaz” yanıtı verdi. Hemen devamında nükleer santralın 15 yılı kamu alım garantisi olmak üzere 60 yılı kapsayan bir sürece dair olduğunu vurgulayan Yıldız, “İnce eleyip sık dokumamızın anlayışla karşılanacağını umuyorum” dedi.

1 ay içinde bitmeli

İhaleyle ilgili incelemelerin Ağustos ayında önemli bölümünün bitmesi gerektiğine işaret eden Yıldız, “Son 1 ayda da karara bağlamalıyız” dedi.

İhale şartları değişmez

Bakan Yıldız, nükleer santral ihalesinde sadece fiyata odaklanmadıklarını ancak görüşmelerin ana ekseninde fiyat bulunduğuna dikkat çekti. “ Bu işin ekonomik, hukuki ve siyasi yanı da var. Sıradan bir alım değil, çok yanı var. Sürecin bir miktar uzaması bu tür faktörlerden kaynaklanıyor” dedi.

Ancak Bakan Yıldız, ihale şartlarının, ihale yönetmeliğinin değişmesinin söz konusu olmadığını belirterek, kamu hissesinin yasa gereği şart olduğuna dikkat çekti. Değerlendirmenin ilgili kanun ve yönetmelik hükümlerine göre yapıldığını yineledi.

Yumurtalar aynı sepette olmaz

Söz konusu anlaşmaların Rusya bağımlılığını artırıp artırmadığı şeklindeki ters köşe sorusuna ise Bakan Yıldız, soruyu beğendiğini söylemekle başladı. Yumurtaların aynı sepete konulmaması gerektiği inancında olduğu belirttikten sonra ise “Bağımlılık sorusundan önce bağımlılığımızın azaltılması için bize ne tür teklifler var; teklif geldi de biz değerlendirmiyor muyuz, sorusu sorulmalı. Türkiye’nin çok önemli bir enerji politikası ve stratejisi var. Ama gaz ihtiyacımızın 40’ta 39’unu dışardan; 40’ta 1’ini içerden karşılıyoruz. Bunu beğenmeyenler olabilir ama bu bir gerçek. Biz de ülke ve güzergah çeşitlenmesine dikkat ediyoruz. Tüm teklifleri değerlendiriyoruz, bundan sonra da değerlendireceğiz” dedi.

Uzatım süresi belli değil

Bakan Yıldız’a, Rusya’dan alınan ve 2011 yılında süresi dolacak olan Batı hattı gazına ilişkin soruları da yanıtladı. Yıldız, sürenin belki 15, belki 25 yıl uzayacağını belirterek; sürenin diğer ülkelerle yapılacak anlaşmalara bağlı olarak belirleneceğini söyledi. Fiyat üzerinde de görüşmelerin devam ettiğini bildirirken, miktarın aynı şekilde yıllık 6 milyar metreküp civarında olacağını açıkladı. Türkiye’nin reeksport talebi olduğunu ancak bu talebin yanıt  bulabileceğini ya da bulamayacağını söyledi.

Petrol aramaları sürecek

Türkiye’nin petrol aramalarına ayırdığı kaynağı 6 yıl içinde 9 katına çıkardığını belirten Yıldız, para buldukça aramaya aktarılan paranın da artacağını söyledi. Petrolde fiyat düştü diye arama yapmaktan vazgeçmediklerini ifade ederken, “Petrol ve gazı önünde sonunda yerli kaynak haline getirmeliyiz. Kaldı ki 75 dolar seviyeleri de ucuz sayılmaz” diye konuştu.
 
Birbirinin alternatifi değil

Bakan Yıldız, konuşmasından son zamanlarda sık olarak yapılan Güney Akım ile Nabucco anlaşmasının birbirinin alternatifi olup olmadığı tartışmalarına da değindi. İkisinin de Avrupa’nın orta ve uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılamaya dönük projeler olduğunu belirten Yıldız, Avrupa’nın bugün 500 milyar metreküp olan yıllık gaz ihtiyacının 2030’da 700 milyar metreküpe çıkacağı tahminlerini anımsattı.

Avrupa’nın ithalat miktarının artarak devam edeceğini belirten Yıldız, “O zaman ister Nabucco ister Güney Akım isterse başka bir proje olsun, belki Afrika’dan sağlanacak bir proje, tüm bunlar birbirlerini teyit eden projeler. Türkiye böyle bir coğrafyayı çok iyi değerlendirmeli. Biz etken, aksiyonur, elimize geçen tüm fırsatları ülke çıkarına kullanabilecek yapıda olmalıyız. Türkiye son dönemde imzalanan anlaşmalardan en güçlü çıkan ülkedir. Önümüzdeki süreçte bu gücü daha da artacaktır” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle